Natašinih 5 PRAVILA kako da UŠTEDITE: Njen plan i navike

Milan Petrović avatar

Nataša Torza je prošla kroz težak period zbog dugova i nedostatka ušteđevine, ali je nakon mnogo pokušaja pronašla sistem koji joj je pomogao da upravlja svojim finansijama. Sa ušteđevinom od skoro 50.000 dolara, ova mama sada ima 70.000 dolara za kupovinu kuće. Budžetiranje joj nije samo ograničilo potrošnju, već joj je omogućilo da postigne svoje finansijske ciljeve.

Svoje budžetiranje zasniva na metodi budžetiranja zasnovanoj na nuli, dodeljujući svakom dolaru određeni „posao“ kao što je štednja, plaćanje računa ili namirnica. Prati svoje prihode i troškove svake dve nedelje, kao i buduće veće troškove kako bi bila finansijski sigurna. Prema njenim savetima, postoji pet koraka za kreiranje sopstvenog budžeta zasnovanog na nuli, uključujući izračunavanje prihoda, zapisivanje fiksnih i varijabilnih troškova, odloženje novca u fond za buduće troškove, štednju ili otplatu duga.

Kako bi se nosila sa neočekivanim troškovima, Nataša savetuje praćenje stvarne potrošnje u odnosu na budžet kako bi se znalo gde je više ili manje potrošeno, i prilagodila budžetiranjem za naredni put. Za neočekivane troškove, ima stavku u budžetu koja pokriva više ili manje troškove od očekivanog. Kroz pravilno budžetiranje, Nataša je naučila da bolje razume svoje obrasce potrošnje i postigne svoje ciljeve.

Na kraju, cilj Nataše je da obezbedi svog sina i kupi kuću u kojoj će živeti. Lične finansije su individualne, pa je važno pronaći sistem koji najbolje odgovara vlastitim potrebama i ciljevima. Njen primer pokazuje da budžetiranje može biti teško u početku, ali uz pravilan sistem i disciplinu, može se postići finansijska sigurnost i ostvariti ciljevi.

Milan Petrović avatar