Portparol Kremlja, Dmitrij Peskov, tvrdi da je NATO već u direktnom sukobu s Rusijom te da Alijansa svojom vojnom retorikom povećava eskalaciju sukoba u Ukrajini. U intervjuu za list Izvestija, Peskov je kritizirao pozive generalnog sekretara NATO-a, Jensa Stoltenberga, da se ukrajinskim snagama omogući napad na rusku teritoriju zapadnim oružjem te da se spriječi učešće NATO-a u sukobu. Prema Peskovu, NATO se već nalazi u direktnoj konfrontaciji s Moskvom. Ova izjava dolazi u trenutku kada su odnosi između Rusije i NATO-a veoma zategnuti, posebno zbog situacije u Ukrajini.
Sukobi između Ukrajine i Rusije traju već nekoliko godina, a situacija se dodatno pogoršala nakon aneksije Krima od strane Rusije 2014. godine. NATO je, kao odgovor na rusko djelovanje, pojačao svoje prisustvo na istočnoj granici s Rusijom te pružio podršku Ukrajini u njenom sukobu s proruskim pobunjenicima u istočnom dijelu zemlje. Stoltenbergov poziv za podršku ukrajinskim snagama mogao bi dodatno zaoštriti odnose između NATO-a i Rusije te dovesti do eskalacije sukoba.
Ruski predsjednik, Vladimir Putin, također je izrazio zabrinutost zbog rastuće vojne prisutnosti NATO-a u blizini ruskih granica te je optužio Alijansu za neprijateljsko djelovanje prema Rusiji. Putin tvrdi da NATO pokušava oslabiti rusku vojnu moć te da stalno širi svoje operacije prema istoku. U međuvremenu, NATO tvrdi da njegova vojna prisutnost u istočnoj Europi ima isključivo obrambeni karakter te da je neophodna radi osiguranja stabilnosti i sigurnosti u regiji.
Sve ovo dodatno komplicira već složene odnose između Rusije i NATO-a te povećava strah od mogućeg izbijanja većeg sukoba u regiji. Međutim, Rusija i NATO su i dalje angažirani u dijalogu te pokušavaju pronaći diplomatsko rješenje sukoba kako bi izbjegli eskalaciju i potencijalni vojni sukob. Ipak, napetosti ostaju visoke te je potrebno pažljivo pratiti daljnji razvoj situacije.
U međuvremenu, Ukrajina se suočava s teškom situacijom na svojoj istočnoj granici te je u stalnom sukobu s proruskim separatistima koji podržavaju Rusiju. Ovo je dodatno pogoršano nedavnim događajima oko Krima te povećanom vojnom prisutnošću na teritoriju Ukrajine. Kao članica NATO-a, Ukrajina se oslanja na podršku saveznika kako bi ojačala svoju obranu i spriječila daljnje rusko djelovanje na svojoj teritoriji.
Sve ove tenzije i sukobi imaju ozbiljne posljedice ne samo za zemlje uključene u sukob već i za međunarodnu sigurnost i stabilnost. Potrebno je nastaviti s dijalogom i diplomatskim rješenjima kako bi se izbjegle daljnje eskalacije sukoba te osigurala mirna budućnost za sve zemlje u regiji. Rusija i NATO imaju ključnu ulogu u rješavanju ovih problema te je njihova suradnja neophodna za postizanje mira i stabilnosti u regiji.