Naučnici pronašli „rupu bez dna“ (VIDEO)

Milan Petrović avatar

Dubina plave rupe Taam Ja’ na jugoistočnoj obali Meksika izazvala je veliku pažnju naučnika širom svijeta. Ova misteriozna rupa je preuzela titulu najdublje plave rupe na svijetu, nadmašivši Zmajevu rupu u Južnokineskom moru koja je duboka 300 metara. Taam Ja’ je više od 100 metara dublja od Zmajeve rupe i kada se gleda odozgo, podsjeća na zjenicu oka sa svojim prečnikom od 150 metara.

Ova provalija se nalazi u zalivu poluostrva Jukatan na granici sa Belizom i toliko je duboka da se čak ni zvuk ne može odbiti od njenog dna. Naučnici su 2023. godine pokušali da istraže dubinu ove rupe, spuštajući kabl sa uređajem koji mjeri pritisak vode, temperaturu i provodljivost. Međutim, ni nakon spuštanja kablova dugih 500 metara, uređaj nije uspio da dosegne dno rup e.

Rubne stijene plave rupe su padale pod blagim uglom, što je uzrokovalo da uređaj završi na dubini od 420 metara ispod nivoa mora. Iako su stručnjaci iz ECOSUR-a napisali da nisu još dostigli dno, planiraju da tokom sljedeće ekspedicije pošalju podvodnog robota koji bi mogao da prodre još dublje u ovu misterioznu provaliju.

Kada je uređaj dostigao dubinu od 400 metara, podaci su pokazali da su se vodeni uslovi naglo promijenili, približavajući se onima u Karipskom moru. To je možda zato što u rupi postoji tunel koji je povezuje sa okeanom. Život u ovoj plavoj rupi je veoma raznovrstan, sa brojnim ekosistemima, pećinama i podvodnim rijekama.

Na području poluostrva Jukatan se nalazi više od 10.000 vrtača ispunjenih slatkom vodom, a geologija ovog područja podsjeća na švajcarski sir. Naučnici vjeruju da je na geologiju regije uticao udar asteroida koji je izazvao izumiranje dinosaurusa prije više od 66 miliona godina. Krater Chicxulub, koji je nastao kao posljedica ovog udara asteroida, okružen je velikim brojem vrtača koje su oblikovane ovim događajem.

Uprkos nedostatku svjetla i niskim nivoima kiseonika, u vrtačama su pronađeni razni ekosistemi. Biolozi tokom istraživanja plavih rupa širom svijeta naišli su na potpuno nove oblike života. Naučnici iz ECOSUR-a smatraju da bi dubine plave rupe Taam Ja’ mogle kriti zanimljivu biološku raznovrsnost koja još nije otkrivena.

Ova misteriozna rupa na dnu okeana predstavlja izazov za naučnike koji pokušavaju da istraže njene tajne. Sa planovima za dalja istraživanja i slanje podvodnog robota, možda će uskoro biti otkriveno više informacija o dubinama plave rupe Taam Ja’ i njenoj fascinantnoj biološkoj raznolikosti.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: