Narodna banka Srbije nedavno je postala vlasnik rekordne količine zlata od 46,5 tona, čija je vrednost oko 3,3 milijarde evra. Nakon što su kupili dodatnih pet tona zlata na međunarodnom finansijskom tržištu, NBS sada ima značajnu sumu ovog plemenitog metala. Ovaj potez predstavlja trostruko povećanje količine zlata u vlasništvu NBS od jula 2012. godine. Sada zlato čini 11,9% ukupnih deviznih rezervi Srbije.
NBS je svoje zlatne rezerve kupila preko jedne od najkredibilnijih međunarodnih institucija, Banke za međunarodna poravnanja (BIS) iz Bazela. Kupovina zlata ima za cilj osigurati stabilnost i sigurnost aktive, posebno u periodima krize. Zlato takođe služi kao oblik zaštite od inflacije na duži rok i doprinosi diverzifikaciji investicija.
Uz poslednju kupovinu od pet tona zlata, NBS je ukupno kupila 17 tona zlata visoke čistoće od 99,5 do 99,99 procenata na međunarodnom tržištu. Takođe, centralna banka redovno kupuje zlato na domaćem tržištu od kompanije „Srbija Ziđin koper“ i ima pravo prioritetnog otkupa zlata od ove kompanije. NBS je od početka 2014. godine kupila ukupno 1,6 tona zlata od ove kompanije.
Rezerve zlata NBS trenutno se čuvaju u Srbiji, a zemlja ima najveće zlatne rezerve u regionu među državama bivše SFRJ. Prema izveštaju Svetskog saveta za zlato, Srbija se nalazi na 54. mestu u svetu po količini zlata u deviznim rezervama. Učešće zlata u deviznim rezervama Srbije stavila je na 44. mesto u svetu. Pored Srbije, druge države bivše SFRJ kao što su Severna Makedonija, Slovenija i BiH imaju znatno manje zlata u svojim rezervama.
Rumunija, Mađarska i Bugarska su takođe države iz regiona sa značajnim rezervama zlata. Rumunija je raspolagala sa 103,6 tona zlata, Mađarska sa 94,5 tona, a Bugarska sa 40,9 tona prema poslednjim podacima. Srbija se ističe kao vodeća zemlja u regionu sa najvećim rezervama zlata.
Kupovina zlata predstavlja strategijski potez centralne banke Srbije kako bi osigurala stabilnost i sigurnost svojih deviznih rezervi. Zlato se smatra važnom sigurnom aktivom, posebno u turbulentnim ekonomskim vremenima. NBS nastavlja da prati međunarodne finansijske trendove i prilagođava svoje rezerve kako bi osigurala stabilnost i sigurnost u budućnosti.