Ne dajte da vas prevare gljive zavodnice koje se nalaze u šumi (FOTO)

Milan Petrović avatar

Berba pečuraka je omiljena aktivnost mnogih ljudi, posebno tokom letnjih meseci kada šume širom Srbije obiluju raznovrsnim vrstama ovih jestivih darova prirode. Međutim, pre nego što se upustite u ovu avanturu, važno je imati veliko predznanje o pečurkama, jer postoji rizik da jestive gljive pomešate sa otrovnim. Mnoge vrste pečuraka imaju svoje dvojnike, zbog čega je važno biti pažljiv prilikom sakupljanja.

Iako je berba pečuraka popularna aktivnost, potrebno je imati određeno znanje kako biste se zaštitili od eventualnih rizika. Razlikovanje jestivih i otrovnih pečuraka zahteva iskustvo i pažljivo posmatranje. Poznate jestive vrste poput lisičarke mogu se razlikovati od otrovnih pečuraka poput zavodnice po mestu rasta, morfološkim razlikama i drugim karakteristikama.

Profesor Agronomskog fakulteta u Čačku, Duško Brković, ističe važnost ponašanja iskusnog berača prilikom odlaska u šumu. Preporučuje se da berači ponesu štap kako bi mogli da oteraju gmizavce, a tokom potrage za pečurkama, važno je imati strpljenja i posvećenosti. Uz osnovno znanje i pažljivo prepoznavanje vrsta, berba pečuraka može biti prijatan i koristan doživljaj.

Važno je imati na umu da se pored jestivih pečuraka često mogu naći i otrovne vrste, što može predstavljati rizik po zdravlje. Zato je preporučljivo pridružiti se iskusnom beraču ukoliko nemate dovoljno iskustva u prepoznavanju pečuraka. Neke jestive vrste poput lisičarke, vrganja i popovače su bezbedne za konzumaciju, ali je važno biti siguran u njihov identitet pre nego što ih pojedete.

U nekim ruralnim područjima, berba pečuraka je tradicionalna aktivnost koja je bila važan izvor prihoda za lokalno stanovništvo. Međutim, danas se sve više ljubitelja prirode odlučuje da se upusti u ovu avanturu iz ljubavi prema prirodi i želju da uživaju u svežim plodovima šume. Ipak, treba imati na umu da čak i jestive pečurke mogu postati opasne po zdravlje ukoliko se ne čuvaju i ne čuvaju adekvatno.

Drvene korpe se preporučuju za čuvanje pečuraka, jer one omogućavaju cirkulaciju vazduha i sprečavaju truljenje. Plastične kese nisu preporučljive jer zatvaraju pečurke i mogu ubrzati proces truljenja. Važno je da se pečurke brzo očiste i pripreme za konzumaciju nakon berbe, kako bi se sačuvala njihova svežina i nutritivne vrednosti.

U zaključku, berba pečuraka može biti uzbudljiva i korisna aktivnost, ali je važno imati adekvatno znanje i iskustvo kako biste se zaštitili od potencijalnih rizika. Praćenje saveta stručnjaka, pridržavanje sigurnosnih mera i pažljivo prepoznavanje vrsta pečuraka su ključni koraci za bezbednu i uspešnu berbu. Uživajte u lepoti prirode i bogatstvu koje nam pruža šuma, ali budite oprezni i odgovorni prema biljkama i okolini.

Milan Petrović avatar