Evropska unija je istakla da zatvaranje srpskih institucija na teritoriji autonomne pokrajine Kosovo i Metohija (KiM) nije rešenje i da bi takav potez imao negativne posledice po svakodnevni život Srba i drugih zajednica u tom regionu. EU naglašava važnost održavanja osnovnih socijalnih usluga koje ove institucije pružaju, kao i potrebu za dijalogom u rešavanju statusa ovih struktura. Ova izjava dolazi u svetlu nedavnih dešavanja kada su pripadnici tzv. kosovske policije upali u centre za socijalni rad na severu KiM.
Portparol Evropske komisije je u pisanom odgovoru za Tanjug naglasio da bi status srpskih institucija trebalo da se rešava dijalogom, uz posredovanje EU. Peter Sorensen, specijalni izaslanik EU za dijalog Beograda i Prištine, je spreman da posreduje u ovim razgovorima. EU je jasno stavila do znanja da nijedna zdravstvena, obrazovna ili druga institucija koja pruža osnovne socijalne usluge ne bi smela biti zatvorena bez prethodnog dogovora o alternativnim aranžmanima.
Ova situacija dodatno komplikuje odnose između Beograda i Prištine, koji su već opterećeni brojnim pitanjima. Zatvaranje institucija koje pružaju osnovne usluge za srpske građane na KiM može dovesti do pogoršanja uslova života i stvoriti dodatne tenzije u ovom delikatnom regionu. EU naglašava da bi ovakve odluke trebalo da budu donete kroz međusobni dogovor, kako bi se izbegle negativne posledice po lokalne zajednice.
Misija Euleksa, koja ima zadatak da prati situaciju na terenu, takođe je uključena u ovaj proces i čeka dodatne informacije kako bi se utvrdile tačne činjenice u vezi sa incidentima na severu KiM. U međuvremenu, EU nastavlja da poziva obe strane na dijalog u kojem bi se razmotrila rešenja za postojeće strukturne probleme.
Zatvaranje srpskih institucija na KiM nije samo pitanje lokalnog značaja, već ima i šire regionalne implikacije. Stabilnost ovog dela Balkana je od suštinskog značaja za budućnost mira i bezbednosti u celom regionu. Zbog toga je važno da se sve strane uključe u konstruktivan dijalog i pronađu rešenja koja će zadovoljiti potrebe svih zajednica.
Incidenti poput upada policije u centre za socijalni rad mogu se smatrati provokacijama koje dodatno pogoršavaju već napet odnos između srpske i albanske zajednice na KiM. Prava Srba i drugih manjinskih zajednica u ovom regionu često su bila predmet rasprava, a evropski posrednici su naglasili potrebu za zaštitu tih prava kroz dijalog i saradnju.
EU je takođe naglasila da je važno obezbediti kontinuitet u pružanju socijalnih usluga, jer su one od ključnog značaja za stabilnost i razvoj lokalnih zajednica. Zatvaranje ovih institucija bez dogovora o alternativnim rešenjima može dovesti do povećanja nezadovoljstva i frustracija među građanima, što može rezultirati dodatnim tenzijama na terenu.
U zaključku, Evropska unija poziva na hitan dijalog između Beograda i Prištine kako bi se postigla održiva rešenja za status srpskih institucija na KiM. Ovaj dijalog ne samo da bi pomogao u rešavanju trenutnih problema, već bi mogao doprineti i dugoročnom miru i stabilnosti u regionu. U tom smislu, važnost angažovanja specijalnog izaslanika EU, kao i uloge Euleksa u praćenju situacije, ne može biti precenjena. Samo kroz zajedničke napore i razumevanje moguće je prevazići izazove i izgraditi bolju budućnost za sve građane na KiM.