Neke bolnice i doktori ostaju bez novca

Milan Petrović avatar

Hakerski napad na kompaniju „Change Healthcare“ izazvao je značajne poremećaje u američkom zdravstvenom sistemu. Kompanija obrađuje ogroman broj medicinskih transakcija godišnje i procesuira veliki broj medicinskih dosijea pacijenata, te je otkriveno da je pogođena od strane hakerske grupe. Incident je nazvan najznačajnijim sajber napadom na američki zdravstveni sistem, te su pretrpljeni veliki finansijski gubici zbog nekoliko nedelja poremećaja u sistemu rada.

Kompanija je navodno izložena zahtevima za plaćanje visokih otkupnina kako bi hakeri otključali zaključane podatke, a mediji su izvestili da je navodno plaćeno 22 miliona dolara kako bi se povratili pristup enkriptovanim podacima. Kompanije su često meta ovakvih napada, a učestalost rensomver napada na zdravstvene ustanove u SAD je sve veća.

Stručnjaci su izrazili zabrinutost zbog povećanja ovakvih sajber napada i izneli mišljenje da je potrebno ozbiljno razmatranje zabrane plaćanja otkupnina. U suprotnom, veliki problemi mogu nastati za ustanove koje neće moći da se finansijski oporave od ovakvih napada, što može dovesti i do prestanka rada.

Hakerski napadi na zdravstveni sektor postaju sve učestaliji, a bolnice i druge zdravstvene ustanove postaju lakša meta zbog digitalizacije podataka. Stručnjaci savetuju bolnice da obrate veću pažnju na bezbednost svojih sistema kako bi se zaštitile od budućih napada.

Uzimajući u obzir činjenice iz ovog incidenta, jasno je da sajber bezbednost postaje sve važnija tema u zdravstvenom sektoru, te da je neophodno preduzeti mere kako bi se zaštitili podaci pacijenata i osigurala efikasna bezbednost sistema. Ovaj slučaj treba da bude podsticaj za donošenje konkretnih mera i ulaganje u bezbednost kako bi se smanjio rizik od budućih hakerskih napada.

Milan Petrović avatar