Nema zadržavanja na auto-putevima, ali teretnjaci čekaju i do 4 sata!

Milan Petrović avatar

Prema najnovijim informacijama iz JP „Putevi Srbije“, situacija na auto-putevima u Srbiji je povoljna, bez zadržavanja vozila na naplatnim rampama. Ova vest dolazi iz saopštenja koje je danas objavila Auto-moto savez Srbije (AMSS), čime se smanjuju brige vozača koji koriste ove puteve za prevoz ili putovanje.

Uprkos dobrim vestima za putnike, situacija na graničnim prelazima nije tako optimistična, posebno za vozače teretnih vozila. Kako izveštava Uprava granične policije, putnički terminali na graničnim prelazima funkcionišu bez zadržavanja. Međutim, teretnjaci se suočavaju sa značajnim kašnjenjima. Na graničnom prelazu Batrovci, kamioni čekaju čak 240 minuta, dok na GP Šid vreme čekanja iznosi 180 minuta. Na GP Sremska Rača, izlazni teretnjaci čekaju 60 minuta, dok na GP Kelebija i GP Gradina vreme čekanja iznosi po 120 minuta.

Ova situacija može imati značajan uticaj na transport i logistiku, posebno za kompanije koje se oslanjaju na brzu isporuku robe. Duga čekanja na granicama mogu dovesti do povećanja troškova, kao i do kašnjenja u isporukama, što može uticati na poslovanje i zadovoljstvo kupaca. Vozači teretnih vozila često su suočeni s dodatnim stresom zbog ovakvih situacija, jer duža zadržavanja mogu značiti i prekoračenje radnog vremena, što može dovesti do dodatnih komplikacija.

S obzirom na trenutne poteškoće, važno je da vozači budu informisani o uslovima na granicama kako bi mogli da planiraju svoje rute i vreme putovanja. Takođe, vozači bi trebalo da se obezbede potrebnom dokumentacijom i da budu spremni na moguće provere koje mogu dodatno produžiti vreme čekanja. Saobraćaj na auto-putevima ostaje stabilan, ali vozači teretnjaka bi trebalo da budu svesni potencijalnih problema na graničnim prelazima.

Osim toga, AMSS savetuje vozačima da redovno prate izveštaje o stanju na putevima i graničnim prelazima, kako bi bili u toku sa svim promenama. U situacijama kada se očekuju gužve, planiranje alternativnih ruta može biti korisno rešenje. Takođe, vozači bi trebalo da obrate pažnju na vremenske uslove, koji mogu dodatno uticati na saobraćaj.

Jedna od strategija za smanjenje zastoja na granicama može biti unapređenje procesa carinjenja i efikasnije korišćenje tehnologije. Uvođenje digitalnih sistema za obradu dokumenata i elektronsko carinjenje može značajno skratiti vreme čekanja i smanjiti gužve. Takođe, saradnja između različitih institucija, kao što su carina, granična policija i transportne kompanije, može doprineti bržem rešenju problema.

U svetlu ovih informacija, vozači teretnih vozila treba da budu strpljivi i spremni na izazove koji ih čekaju na putu. Pored toga, važno je da se svi učesnici u saobraćaju ponašaju odgovorno i pridržavaju se svih zakonskih propisa kako bi se obezbedila sigurnost na putevima.

U zaključku, iako situacija na auto-putevima u Srbiji ostaje stabilna bez zadržavanja, izazovi na graničnim prelazima za teretnjake ukazuju na potrebu za daljim unapređenjem infrastrukture i procedura. Samo kroz zajednički rad i inovacije može se postići efikasniji i brži transport, što je ključno za ekonomiju i poslovanje u zemlji. Vozači se pozivaju da prate informacije i budu spremni na sve izazove koji ih očekuju na putu.

Milan Petrović avatar