Nemački Bundestag nedavno je uveo drakonske kazne za poslanike koji vređaju i viču drugim poslanicima tokom sednica. Ova odluka otvara pitanje da li bi rešenje za neprimereno ponašanje u Skupštini Srbije moglo biti uvođenje sličnih kazni. Bojan Klačar, izvršni direktor Cesida, smatra da bi uvođenje kazni moglo uticati na ponašanje poslanika, ali da bi ipak bilo bolje raditi na podsticanju kulture dijaloga i pluralističkom vođenju sednica.
Predlog o strožim kaznama u Bundestagu stigao je od poslanika vladajuće koalicije, a kazna za uvredu ili vikanje sada iznosi 2.000 evra za prvi prekršaj, odnosno 4.000 evra za ponavljanje prekršaja. U Srbiji je 2020. godine usvojen Kodeks ponašanja poslanika, a godinu dana kasnije su uvedene kazne i do polovine plate za nepoštovanje pravila.
Klačar smatra da kazne ne bi rešile sve probleme, te da bi predsedniku Skupštine bilo teško da se odluči na drakonske mere, što bi moglo uticati na njegov imidž. Nedavna kažnjavanja poslanika u Skupštini Srbije obuhvataju oduzimanje 10 odsto plate poslaniku koji je izrečena opomena, dok poslanik koji je dobio javnu opomenu ostaje bez polovine plate.
Nedavno su kažnjeni poslanici iz opozicije i SNS zbog nepoštovanja pravila tokom sednica. U maju su izrečene novčane kazne za četiri poslanika opozicije i jednog iz SNS zbog kršenja pravila tokom govora premijera Vučevića. Oduzimanjem 50 odsto plate kažnjen je poslanik Narodnog pokreta Srbija Borislav Novaković, kome je bila izrečena mera udaljenja sa sednice zbog neprikladnog ponašanja.
Poslovnik Narodne skupštine propisuje da narodni poslanik mora savesno obavljati svoju funkciju, pristojno se odnositi prema građanima i drugim poslanicima, ne podsticati mržnju i nasilje, i ne koristiti reči, izraze ili gestikulacije koje vređaju ljudsko dostojanstvo. Takođe, poslanik ne sme zloupotrebljavati svoju funkciju, koristiti službena sredstva za lične svrhe ili davati netačne informacije koje bi štetile ugledu Narodne skupštine.
Dakle, rasprava o uvođenju drakonskih kazni za nepoštovanje pravila i loše ponašanje u Skupštini Srbije još uvek traje, a nemački primer može poslužiti kao inspiracija za moguće rešenje problema. No, kultura dijaloga i poštovanje pravila su takođe neophodni za stvaranje funkcionalnog i efikasnog parlamenta. Ostaje da vidimo kako će se situacija dalje razvijati i da li će kazne za nepoštovanje pravila zaista doneti pozitivne promene u radu Skupštine.