Nemačkoj smeta srpsko jedinstvo! Berbokova o Svesrpskom saboru: „Zapad to neće prihvatiti“

Jovana Radić avatar

Svesrpski sabor koji se održao 8. juna u Beogradu izazvao je zabrinutost međunarodne zajednice, a posebno Nemačke i Zapada, izjavila je ministarka spoljnih poslova Nemačke Analena Berbok. U saopštenju kabineta predsedavajućeg Predsedništva BiH Denisa Bećirovića, koji je razgovarao sa Berbokovom u Berlinu, istaknuto je da je održavanje Svesrpskog sabora bio najteži napad na Dejtonski mirovni sporazum od 1995. godine do danas.

Ministarka Berbokova je istakla da su pretnje nezavisnosti, suverenitetu i teritorijalnom integritetu Bosne i Hercegovine potpuno neprihvatljive za Nemačku i Zapad. Bećirovićev kabinet je naglasio da je održavanje sabora predstavljalo udar na međunarodno pravo i osnovne vrednosti Evropske unije.

Bećirović je tokom razgovora sa Berbokovom istakao važnost saradnje međunarodne zajednice i domaćih organa vlasti u zaustavljanju separatističke politike. Takođe, Bećirović je naveo da je Nemačka jedna od glavnih zagovornica evropskog puta Bosne i Hercegovine i da je pružila neupitnu podršku zemlji na putu ka punopravnom članstvu u Evropskoj uniji i NATO savezu.

U međuvremenu, potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin je uputio izazovnu poruku Ambasadi Sjedinjenih Američkih Država u Sarajevu, ističući da je bolje da se pripremi za polemiku sa predsednikom Vučićem, jer se za Srbe sama sila, ipak, ne može pokazati dovoljnom.

Svesrpski sabor održan u Beogradu u junu je izazvao polemike i reakcije u regionu, upozoravajući na mogućnost destabilizacije i narušavanja odnosa među balkanskim zemljama. Ove izjave ministarke spoljnih poslova Nemačke Analene Berbok i potpredsednika Vlade Srbije Aleksandra Vulina odražavaju različite reakcije na događaje koji su se odvijali u vezi sa saborom.

Berbokova je izrazila zabrinutost zbog pretnji nezavisnosti, suverenitetu i teritorijalnom integritetu Bosne i Hercegovine, ističući da takvi postupci nisu prihvatljivi za Nemačku i zapadne zemlje. S druge strane, Vulin je uputio provokativnu poruku Ambasadi SAD u Sarajevu, najavljujući polemiku sa srpskim predsednikom Vučićem.

Održavanje Svesrpskog sabora u Beogradu je ugrozilo mir i stabilnost u regionu, posebno kada je reč o odnosima između Srbije, Bosne i Hercegovine i Republike Srpske. Međunarodna zajednica je reagovala na ovaj događaj, ističući važnost poštovanja međunarodnog prava i suvereniteta država na Zapadnom Balkanu.

Ministarka Berbokova je istakla da je održavanje Svesrpskog sabora bio udar na Dejtonski mirovni sporazum, dok je potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin izrazio svoje viđenje situacije, ističući da srpski narod neće dozvoliti da se pretnje upućuju njihovom predsedniku. Ove razlike u stavovima jasno pokazuju složenu političku situaciju na Balkanu i potrebu za dijalogom i saradnjom među svim relevantnim akterima.

U zaključku, reakcije ministarke spoljnih poslova Nemačke Analene Berbok i potpredsednika Vlade Srbije Aleksandra Vulina na nedavni Svesrpski sabor u Beogradu jasno pokazuju različite perspektive i stavove u vezi sa političkim događajima u regionu. Kao ključni akteri u balkanskim odnosima, Nemačka i Srbija će morati da pronađu zajednički jezik kako bi očuvali mir, stabilnost i prosperitet na Balkanu.

Jovana Radić avatar