Nikola Mijatović (26) nestao je u Pančevu, nakon što je otišao na trčanje u Narodnoj bašti. Prema rečima njegove sestre Marine, Nikola je otisao bez telefona i novčanika, ali obično se uvek javljao čak i sa nečijeg telefona kada nije imao svoj. Bio je odeven u sivu trenerku, svetlo-plavi Najk duks i drečavo narandžaste patike. Visok je oko 180 centimetara, i ima braon oči i kosu.
Sestra je istakla da je nestanak odmah prijavljen policiji, jer je to neuobičajeno ponašanje za Nikolu koji se nikada nije tako dugo nejavljao. Apel je upućen građanima da ukoliko imaju bilo kakve informacije, pozovu broj 064/9144-991 ili se obrate najbližoj policijskoj stanici.
Nikola Mijatović nije jedini slučaj nestanka osobe na području Pančeva. Prema statistikama, u poslednjih nekoliko godina zabeleženo je nekoliko slučajeva nestanka osoba na ovom području, što stavlja građane u zabrinutost i strah od sigurnosti.
Zakoni i propisi koji se odnose na nestale osobe u Srbiji su regulisani Zakonom o policijskim poslovima i Zakonom o nestalim licima. Prema ovim zakonima, policijske službe imaju određene obaveze i procedure koje moraju da sprovedu u slučaju nestanka neke osobe.
Jedna od ključnih mera koja se sprovodi u takvim slučajevima je formiranje specijalizovane jedinice koja se bavi pronalaženjem nestalih osoba. Ova jedinica radi u saradnji sa lokalnim policijskim stanicama i drugim nadležnim institucijama kako bi što efikasnije rešavala slučajeve nestalih osoba.
Takođe, u procesu potrage za nestalim osobama, policija koristi i sredstva kao što su video nadzor, mobilne aplikacije za praćenje lokacije, pretraga terena i slično. Te tehnike omogućavaju policiji da brzo reaguje i locira nestalu osobu.
Važno je istaći da rodbina i prijatelji nestale osobe igraju ključnu ulogu u celom procesu potrage. Oni su ti koji najbolje poznaju nestalu osobu, njen navike, kontakte i moguće lokacije gde bi se mogla nalaziti. Stoga je saradnja i komunikacija sa porodicom i prijateljima od izuzetne važnosti za uspešan ishod potrage.
U Srbiji postoji i Nacionalni registar nestalih lica, koji ima za cilj da centralizuje informacije o nestalim osobama i obezbedi brzu razmenu podataka između različitih policijskih uprava. Ovaj registar predstavlja važan alat u pronalaženju nestalih osoba i povećava šanse za uspešno rešavanje slučajeva nestanka.
Uprkos svim merama i procedurama koje se sprovode u slučaju nestanka osobe, potraga za nestalim osobama može biti složena i dugotrajna. Često se dešava da prođe više dana ili čak meseci pre nego što se nestala osoba pronađe. Stoga je važno da građani budu obavešteni o postupcima koje treba slediti u slučaju nestanka voljene osobe.
Ukoliko se pronađe nestala osoba, policija obavlja razgovor sa njom kako bi utvrdila okolnosti nestanka i eventualno preduzela dalje korake u istrazi. Takođe, ukoliko se nestala osoba nalazi u opasnosti ili je žrtva nekog kriminalnog dela, policija odmah preduzima akciju kako bi zaštitila njenu sigurnost.
U slučaju Nikole Mijatovića i dalje traje potraga, a nadležne službe nastavljaju sa intenzivnim radom na pronalasku nestalog mladića. Porodica, prijatelji i lokalna zajednica pružaju podršku u potrazi za Nikolom i nadaju se da će uskoro biti pronađen i bezbedno vraćen kući.
Nestanak osobe je uvek teška i stresna situacija za porodicu i prijatelje i zahteva brzu i efikasnu reakciju svih nadležnih institucija. Važno je da građani budu informisani o postupcima koje treba slediti u slučaju nestanka voljene osobe kako bi se smanjili rizici i povećale šanse za brzo rešavanje slučaja.