Predsednica parlamenta Srbije, Ana Brnabić, odlučila je da demantuje tvrdnje objavljene na portalu nove.rs, prema kojima je vozač iz pratnje predsednika Aleksandra Vučića izazvao saobraćajnu nesreću u kojoj je povređeno malo dete. U svom obraćanju na društvenoj mreži X (bivši Twitter), Brnabić je izjavila da su te tvrdnje lažne i da niko iz pratnje predsednika nije imao nikakvu ulogu u incidentu.
Brnabić je izrazila ogorčenje zbog načina na koji su neki mediji izvestili o ovom događaju, nazivajući ih „propagandnom mašinerijom“ koja pokušava da izazove nemire u Srbiji. Ona je naglasila da ovakve informacije podstiču nasilje i pozivaju građane na proteste, što dodatno dodatno povećava napetosti u društvu. „Sram bilo ove ‘medije’. Ovako pozivate ljude na ulice, ovakvim lažima potpirujete nasilnu smenu vlasti“, napisala je ona.
U svom postu, Brnabić je kritizovala i zloupotrebu dece u političke svrhe, ističući da su protesti često bili obeleženi prisustvom maloletnika. Pored toga, navela je i da se ne može tolerisati zloupotreba dece sa posebnim potrebama, poput onih sa cerebralnom paralizom, u političkim kampanjama. „Objavite ko je učestvovao, koje vozilo, koje registarske tablice ili priznajte da lažete u očaju što protesti slabe“, dodala je ona.
Skandal oko saobraćajne nesreće dolazi u trenutku kada su tenzije u Srbiji već visoke, zbog različitih političkih i društvenih pitanja. Mnogi analitičari smatraju da su ovakvi incidenti iskorišćeni za dalju polarizaciju javnosti i dodatno potpirivanje strasti među građanima.
Brnabić je takođe naglasila da je važno da se informacije koje se plasiraju u javnost temelje na istini i da se novinari drže etičkih standarda. „Zloupotreba dece i lažno izveštavanje su nešto što ne možemo tolerisati“, zaključila je ona.
Ova situacija nije samo izvor sukoba između vlasti i opozicije, već i izazov za medije u Srbiji. Mnogi smatraju da je potrebno da se novinari vrate osnovama profesije i da se fokusiraju na istinite i proverene informacije, umesto na senzacionalizam i politizaciju svakodnevnih događaja. U svetu gde su informacije lako dostupne, odgovornost medija je veća nego ikada.
Izjava Ane Brnabić izazvala je brojne reakcije na društvenim mrežama, gde su se građani podelili u svojim stavovima. Dok jedni brane njen stav i smatraju da je važno zaštititi istinu, drugi je kritikuju i optužuju da pokušava da skrene pažnju sa važnijih pitanja.
U svakom slučaju, ovaj incident ponovo otvara pitanje o odgovornosti medija i političara u komunikaciji sa javnošću. Dok se Srbija suočava sa brojnim izazovima, od ekonomskih do društvenih, važno je da svi akteri u javnom životu preuzmu odgovornost i rade na izgradnji poverenja među građanima.
Brnabić je svojom izjavom jasno stavila do znanja da se neće povući pred napadima i da će se boriti protiv dezinformacija. U svetu gde informacije brzo cirkulišu, ključna je borba za istinu i integritet, kako bi se očuvala stabilnost i mir u društvu.
Očekuje se da će se situacija nastaviti razvijati, a javnost će pažljivo pratiti sve naredne korake, kako vlasti, tako i medija, u ovom kompleksnom i delikatnom pitanju.