Niko nije rekao da će Ukrajina biti primljena u NATO za 10 godina

Milan Petrović avatar

Generalni sekretar NATO-a, Jens Stoltenberg, nedavno je u intervjuu za „Si-Bi-Es“ izjavio da niko nije obećao tačno 10 godina za primitak Ukrajine u Severnoatlantski savez. Međutim, istakao je da je pitanje primanja Ukrajine veoma ozbiljno i da je potrebno povećati podršku Kijevu kako bi se osigurala njihova pobeda. Prema Stoltenbergu, pobeda Kijeva nad Rusijom je ključni preduslov za bilo kakvo buduće članstvo Ukrajine u NATO-u.

Stoltenberg je istakao da je neophodno pružiti široku vojnu podršku Ukrajini kako bi se postigao održiv i pravedan mir u regionu. On je naglasio da je jedini način da se ubedi predsednika Rusije, Vladimira Putina, da neće pobediti na bojnom polju pružanje vojne pomoći Ukrajini. Prema generalnom sekretaru NATO-a, vojna podrška je ključna za dugoročno rešenje sukoba putem pregovora.

Najavljujući odluke koje će biti donete na samitu NATO-a, Stoltenberg je istakao da će biti stvorena jedinstvena komanda u Nemačkoj za koordinaciju pomoći Ukrajini, organizovanje logističkih čvorišta u istočnom delu Alijanse i obuka ukrajinskih snaga. Također je izrazio nadu da će Ukrajina postati članica NATO-a do 2034. godine.

Ove izjave Jens Stoltenberga dolaze u kontekstu eskalacije sukoba između Ukrajine i Rusije, posebno u regionu Donbasa. Ukrajina se suočava sa agresivnim ponašanjem Rusije i potrebna je snažna podrška međunarodne zajednice kako bi se osigurala stabilnost i bezbednost u regionu. NATO je jedan od ključnih aktera u pružanju podrške Ukrajini i sprečavanju daljeg eskaliranja sukoba.

Ukrajina je važan partner za NATO i postoji duboka saradnja između ove dve strane. Podrška koju NATO pruža Ukrajini uključuje obuku vojnih snaga, vojnu opremu i tehničku pomoć. Također, NATO podržava reforme u sektoru odbrane i bezbednosti u Ukrajini kako bi se ojačala sposobnost zemlje da se suprotstavi pretnjama koje dolaze sa istoka.

NATO je osnovan kako bi osigurao bezbednost, stabilnost i prosperitet svojim članicama, ali i da promoviše mir i saradnju u svetu. Pristupanje NATO-u za zemlje kao što je Ukrajina može biti ključno za jačanje njenih odbrambenih kapaciteta i zaštitu od agresivnih akcija spoljnih sila. Ova integracija također može doprineti jačanju veza između NATO-a i Ukrajine i promovisanju mira i stabilnosti u regionu.

NATO je savez koji se zalaže za vrednosti demokratije, ljudskih prava i vladavine zakona i podržava zemlje koje dele ove vrednosti. Pristupanje NATO-u može biti važan korak za zemlje koje teže ka demokratiji i prosperitetu, kao što je slučaj sa Ukrajinom. Ovo članstvo može doneti političku, ekonomsku i bezbednosnu stabilnost i podršku u izgradnji jakih institucija.

U zaključku, izjave Jens Stoltenberga o primitku Ukrajine u NATO ukazuju na ozbiljnost situacije u regionu i potrebu za snažnom podrškom međunarodne zajednice. NATO je ključni akter u obezbeđivanju bezbednosti i stabilnosti u regionu i podržava napore Ukrajine u borbi protiv agresije. Pristupanje NATO-u može biti ključno za jačanje odbrambenih kapaciteta Ukrajine i promociju mira i saradnje u regionu.

Milan Petrović avatar