Nišlije nude besplatan smeštaj za studente, a cene stanova na dan i do 600 evra: Stanodavac Dušan Milić za „Blic TV“: “ To je moje pravo“

Jovana Radić avatar

Studenti u Nišu najavljuju okupljanje za 1. mart, kada će se okupiti kako bi izrazili svoje nezadovoljstvo zbog situacije sa smeštajem. Pored očekivanog broja studenata, događaj će privući i pažnju građana koji žele da podrže ovu inicijativu. Potraga za smeštajem uoči ovog događaja postala je hitna, a neki građani nude besplatne opcije, dok drugi traže čak i do 600 evra za noćenje.

Jedan od stanodavaca, Dušan Milić, postao je predmet rasprave nakon što je oglasio svoj apartman po ceni od 600 evra. Na društvenim mrežama povela se rasprava o ovakvom postupanju, a Milić je dao svoj komentar. On smatra da je to njegovo pravo kao vlasnika nekretnine i da je reč o poslovnoj odluci koja se temelji na potražnji.

„Ne znam zašto sam na meti, kada to rade svi ugostitelji. To je moje pravo, jer je u pitanju strogo poslovno pitanje“, rekao je Milić za „Blic“ televiziju. On je objasnio da su cene povećali kada su primetili da su kapaciteti brzo popunjeni. „Konsultovali smo se i povećali cene u jednom trenutku na ove koje se vrte u medijima. Ovaj najluksuzniji apartman, njega držimo na airbnb-u po znatno većim cenama i on je za ljude koji jednostavno mogu to sebi da plate“, dodao je Milić.

Milić je ukazao na to da su cene na Booking-u veće, dok je konkretan apartman koji se spominje trenutačno na ceni od 400 do 500 evra, a najmanji uslov za rezervaciju je minimum dva dana. „Tu planiram da cena raste“, rekao je.

U isto vreme, pojavile su se Nišlije koje nude besplatan smeštaj studentima. Vesna Leibowitz je istakla da je do sada više od 13.000 ljudi pružilo besplatan smeštaj, uključujući otvaranje stanova, kuća i soba za sve one koji dolaze na blokade. „Smestili smo do sada sigurno desetinu hiljada u Nišu, sve su to besplatni smeštaji“, rekla je Leibowitz.

Sociolozi ukazuju na to da je situacija u kojoj se nalaze studenti i građani odraz nedostatka solidarnosti u društvu. Aneta Cekić, sociološkinja, naglašava da solidarnost uključuje povezanost i međusobnu pomoć u teškim životnim situacijama. Ona se pita da li je društvo izgubilo tu solidarnost i kako to odražava našu humanost i međusobno razumevanje.

„Solidarnost se sastoji u povezanosti i u međusobnoj saradnji, pomoći između pojedinaca, grupa, većih skupova, pogotovo kad se radi o težim životnim situacijama. Dakle, možemo govoriti o moralnoj solidarnosti jer društvena solidarnost je moralni pojam kojim se izražava opšti stav humanosti, međusobne povezanosti razumevanja i uzajamnosti“, ističe Cekić.

U međuvremenu, Dušan Milić je ponovo privukao pažnju nakon što je odlučio da ponudi apartman za 12 osoba studentima koji donesu svoj indeks. Milić ističe da je to jedina takva ponuda u Nišu, čime želi da pomogne studentima u težim uslovima.

Situacija sa smeštajem u Nišu postaje sve napetija, a predstojeće okupljanje najavljuje dalju mobilizaciju među studentima i građanima. Dok se neki bore za pristupačne cene, drugi pokazuju solidarnost kroz besplatan smeštaj. Ova situacija otvara važna pitanja o solidarnosti i međusobnoj pomoći u društvu, koja su ključna u ovim teškim vremenima. Očekuje se da će okupljanje 1. marta privući veliku pažnju javnosti i dodatno rasvetliti stanje sa smeštajem i podrškom studentima.

Jovana Radić avatar

Pročitajte takođe: