Delegacija Srbije u posjetu Japanu radi promocije poslovnih potencijala
Državno-privredna delegacija Srbije boravila je u Tokiju od 3. do 6. juna, gdje je predstavila potencijale srpske privrede tokom ekonomske misije Japanu. Posjeta je organizirana u suradnji sa ambasadom i Vladom Japana, Razvojnom agencijom Srbije (RAS) i Privrednom komorom Srbije (PKS).
Delegacija je bila sačinjena od ministara trgovine, nauke i privrede, Tomislava Momirovića, Jelene Begović i Adrijane Mesarović, te predsjednika Privredne komore Srbije, Marka Čadeža, predstavnika RAS-a i domaćih kompanija poput ELIXIR Grupe, MIND Grupe, MIKROELEKTRONIKE, BITGEAR, SMARTCAT i Pepper consulting group (PSG).
Marko Čadež je istaknuo: „Imamo jasnu misiju i došli smo sa jasnom porukom posle održanog poslovnog samita Srbija-Japan u Beogradu pre dve godine. Krenuli smo u novu eru naših ekonomskih odnosa. Broj japanskih investicija i fabrika koje su otvorili kod nas se zaista povećao. Uloženo je od tada više od 250 miliona evra, a u poslednjih pet godina skoro 500 miliona evra. To pokazuje trend rasta.“
Kompanije iz Japana su zainteresirane za ulaganje u Srbiju i proizvodne procese zbog blizine i pristupa europskom tržištu. Trend pomicanja investicija iz Azije prema Europi primjetan je, a Srbija je na povoljnoj geografskoj poziciji.
Dogovoreno je ubrzanje izrade sporazuma o zaštiti i promociji ulaganja, a predsjednik PKS-a navodi da se finalizacija ovog sporazuma može očekivati već početkom sljedeće godine. Također, dogovoreno je organiziranje posjeta japanskih kompanija Srbiji već početkom jeseni, s naglaskom na područja umjetne inteligencije, IT-a, inovativne hardvera…
Čadež je istaknuo da je ponovno otvaranje urede Japanske organizacije za vanjsku trgovinu (Japan External Trade Organization – JETRO) u Srbiji dodatna podrška postojećim i novim investitorima u srpsku privredu te značajan signal za jačanje dugoročnog ekonomskog dijaloga između Srbije i Japana.
Tokom sastanka u Japanskom poslovnom udruženju „Keidanren“, Čadež je istaknuo da se srpska ekonomija transformirala u ekonomiju temeljenu na znanju, prelazeći sa tradicionalnih industrijskih grana na visokotehnološku industriju. Japanskim kolegama, koji posjeduju ekspertizu i napredne tehnologije, predstavljeni su potencijali za ulaganja u projekte zelene tranzicije i suradnju u području informacijsko-komunikacijskih tehnologija.
Tijekom posjete Japanu održani su sastanci s predstavnicima više japanskih ministarstava – za vanjske poslove, unutarnje poslove i komunikacije nadležnog za umjetnu inteligenciju, trgovinu i znanost, te s predstavnicima Japanske organizacije za vanjsku trgovinu.
Organiziran je i Poslovni forum na kojem su japanskim kompanijama predstavljene investicijske i poslovne mogućnosti u Srbiji. Vođeni su razgovori s članicama najutjecajnijeg i najvećeg japanskog poslovnog udruženja „Keidanren“, koje zastupa interese najvećih japanskih kompanija, a održani su i sastanci s petnaestak najvećih multinacionalnih kompanija iz Japana, među kojima su Mitsubishi, Toyota, Hitachi, Itochu, Japan Tobacco, Toshiba, Takenaka…
Ukupno, posjeta delegacije Srbije Japanu bila je uspješna u promoviranju ekonomskih potencijala zemlje te uspostavljanju suradnje s japanskim kompanijama i institucijama, što će rezultirati novim investicijama i jačanjem ekonomskih odnosa između Srbije i Japana.