Novi ciklus Žolta Kovača u beogradskoj galeriji „Rima“

Tamara Nikolić avatar

Žolt Kovač, poznati vizuelni umetnik i basista alternativnog rok benda „Jarboli“, predstavlja svoju najnoviju postavku „Glupi monohromi“ u beogradskoj Galeriji „Rima“. Ova izložba, koja će biti otvorena u četvrtak 3. aprila u 19 časova, zaokružuje višegodišnji rad na ciklusu pod nazivom „Glupe slike“. Kovačeve slike, kako navodi autorka teksta u katalogu izložbe Nevena Martinović, predstavljaju metaobjekte sa konceptualnim ishodištem. Ona ističe da je Kovač „gotovo dišanovski odbranio slobodu umetnikovog izbora da bude i javni intelektualac i kreator ‘dobrog osećaja’“. Kroz svoje radove, Kovač promišlja šire društvene kontekste i preispituje ulogu slikarstva, dok istovremeno želi da stvara.

Rođen u Pančevu 1975. godine, Kovač je završio Matematičku gimnaziju u Beogradu 1994. godine, nakon čega upisuje Fakultet likovnih umetnosti u Beogradu na odseku za slikarstvo. Magistrirao je 2002. godine, a doktorske studije umetnosti završava 2016. godine na istom fakultetu. Njegovo obrazovanje obuhvata i pohađanje Škole za istoriju i teoriju slike pri Centru za savremenu umetnost u Beogradu od 2000. do 2002. godine.

Kovač je priredio 31 samostalnu izložbu i učestvovao na stotinak grupnih izložbi u zemlji i inostranstvu, uključujući zemlje kao što su Slovenija, Nemačka, Austrija, Norveška, Poljska, Slovačka, Mađarska, Francuska, Češka, Estonija, Grčka, SAD, Rusija, Kina i Makedonija. Pored umetničkog rada, Kovač je i profesor strukovnih studija na Akademiji strukovnih studija Politehnika, gde obavlja funkciju šefa Katedre za likovne i digitalne umetnosti.

Izložba „Glupi monohromi“ je rezultat Kovačevog istraživanja i promišljanja o svom umetničkom izrazu i njegovoj ulozi u savremenom društvu. Kroz svoje radove, umetnik se bavi pitanjima percepcije i interpretacije umetnosti, kao i njenom sposobnošću da izazove emocije i misli kod posmatrača. Kovač smatra da umetnost ne mora nužno biti ozbiljna ili kompleksna da bi imala značaj; ona može biti i „glupa“, ali istovremeno nositi duboku poruku.

Kovačeva umetnost se često može opisati kao provokativna, jer poziva publiku na preispitivanje tradicionalnih vrednosti i normi u umetnosti. Njegovi „glupi monohromi“ igraju sa idejom jednostavnosti i repetitivnosti, što može delovati površno, ali zapravo otvara vrata dubljim razmatranjima o prirodi umetnosti i njenoj funkciji u savremenom društvu.

Na otvaranju izložbe očekuje se prisustvo brojnih umetnika, teoretičara umetnosti i ljubitelja umetnosti, što dodatno naglašava značaj Kovačevog rada u savremenoj umetničkoj sceni. Umetnik veruje da je važno održavati dijalog sa publikom i poticati ih da razmišljaju o umetnosti na nove načine.

Kovačeva sposobnost da kombinuje svoj rad kao umetnika i muzičara dodatno obogaćuje njegovu perspektivu. Kao član benda „Jarboli“, Kovač donosi muzičko iskustvo u svoje vizuelne radove, stvarajući tako jedinstvenu sinergiju između zvuka i slike. Ova multidisciplinarnost omogućava mu da istražuje nove forme izražavanja i komunikacije s publikom.

U vremenu kada se umetnost često suočava s komercijalizacijom i površnošću, Kovačeva posvećenost istraživanju dubokih pitanja kroz svoje radove predstavlja osveženje i podsticaj za razmišljanje. Njegova izložba „Glupi monohromi“ poziva posmatrače da se upuste u avanturu razmišljanja o umetnosti, njenim značenjima i ulogama koje može igrati u društvu.

Kovačeva umetnost je poziv na akciju, izazov za razumevanje i preispitivanje, i podsećanje na to da umetnost može biti i zabavna i duboka istovremeno. Izložba u Galeriji „Rima“ predstavlja priliku da se upoznamo sa njegovim najnovijim radovima i da se angažujemo u razgovoru o umetnosti koja nas okružuje.

Tamara Nikolić avatar