Biće otvorena retrospektivna izložba slikara Vladimira Dunjića pod nazivom „Obrnuta retrospektiva“ večeras u 19 časova u galeriji Kuće legata. Ova izložba se sastoji od pet samostalnih i odvojenih celina, a biće predstavljene u pet soba ovog izložbenog prostora, koji se nalazi u Knez Mihailovoj 46. Prema rečima autora, izložba zaokružuje teme kojima se bavio tokom svoje karijere koja traje više od četiri i po decenije.
Dunjić objašnjava da svaka tema zahteva posebnu postavku i pažljiv izbor radova, što je uslovljeno veličinom soba galerije. Istovremeno, naglašava da se teme i ciklusi prepliću, sagledavajući istu likovnu problematiku iz različitih uglova. Na taj način, izložba predstavlja kompleksan dijalog između umetnika i gledalaca, kao i unutar samog umetničkog dela.
Prvi ciklus izložbe nosi naziv „Velovi“ i predstavlja raspravu o slikarstvu kao mediju. U ovoj seriji, Dunjić preispituje osnovne elemente slikarstva, kao što su bojena površina slike, iluzionistički prostor unutar slike i stvarni prostor ispred slike, gde se nalazi posmatrač. Ova tema takođe otvara dijalog sa istorijom umetnosti, postavljajući pitanja o tome šta zapravo čini sliku.
Drugi deo izložbe, „Prokrustov muzej“, predstavlja raspravu o mračnom svetu u kojem živimo. Dunjić opisuje ovaj ciklus kao lični i proizvoljni pogled na imaginarni arhiv, u kojem su katalogizovani tragovi ljudskih podviga i ponora. Svaki objekat u ovom ciklusu ima svoju unutrašnju logiku, ali istovremeno čini deo jedinstvenog koncepta muzeja. Ovaj deo izložbe poziva posmatrača da razmisli o složenosti ljudskog postojanja i o tome kako se individualni trenuci ukomponuju u širu sliku ljudske istorije.
Treći deo izložbe nazvan je „Vrtoglavica“ i predstavlja dijalog sa posmatračem slike. U ovom ciklusu, posmatrač postaje aktivni učesnik, jer je uveden u polje slike. Dunjić koristi ptičiju perspektivu kako bi obrnuto okrenuo sliku sa zida galerije, izazivajući u gledaocu osećaj lebdenja i nestabilnosti. Ovaj osećaj je prvi korak ka promeni načina gledanja i spoznaji, a takođe predstavlja umetnikov dijalog sa samim sobom.
Ciklus „Devet života“ istražuje temu povratka životinja u svet savremene umetnosti, ukazujući na vezu između prirode i umetnosti. Ovaj deo izložbe može se posmatrati kao poziv na razmišljanje o načinu na koji se životinje i priroda često marginalizuju u savremenom društvu. Dunjić koristi svoj rad kako bi skrenuo pažnju na važnost ovih tema i njihov uticaj na umetnički izraz.
Poslednji deo izložbe, „Donje nebo“, bavi se temom melanholije. Ovaj ciklus istražuje duboke emocionalne aspekte ljudskog postojanja, oslikavajući mračne i ponekad teške trenutke kroz umetnost. Dunjić koristi boje, oblike i kompoziciju kako bi prenio osećaj težine i dubine, pozivajući posmatrače da se suoče sa svojim unutrašnjim demonima.
Izložba „Obrnuta retrospektiva“ predstavlja sveobuhvatan pregled Dunjićevog umetničkog stvaralaštva, istovremeno izazivajući posmatrače da preispitaju svoje stavove o umetnosti, životu i svetu oko sebe. Kroz različite cikluse, umetnik uspostavlja dijalog ne samo sa gledateljima, već i sa sobom, istražujući složene teme koje se tiču ljudskog postojanja, umetnosti i percepcije. Ova izložba predstavlja priliku da se uživa u bogatstvu vizuelnog izraza i dubini misli jednog od najznačajnijih savremenih umetnika u Srbiji.