Albanski premijer Aljbin Kurti nastavlja sa unilateralnim potezima, tvrdi Biljana Vujičić, poslanica Srpske liste. Prema njenim rečima, Kurti već skoro tri godine sprovodi torturu nad Srbima na Kosovu i Metohiji, sa ciljem etničkog čišćenja. Njegove mere su nelegalne, a Centralna banka Kosova samo je „mašnica u njegovoj ruci“.
Vujičić je istakla da je dinar jedina legalna valuta na teritoriji cele Republike Srbije, uključujući Kosovo i Metohiju.
„Pa to je još jedan u nizu jednostranih poteza Aljbina Kurtija. Dve i po godine trpimo strašnu torturu Aljbina Kurtija sa jednim jedinim ciljem da etnički očisti Kosovo i Metohiju od Srba. On od toga ne odustaje, naravno, to je protiv-pravna jednostrana monetarna mera koju je on uveo i konstantno manipuliše sa čitavom Evropom i čitavim svetom, ali je činjenica da u toj odluci nije sam. Centralna banka Kosova je samo mašnica u ruci Aljbina Kurtija. Dinar je jedina legalna valuta na teritoriji čitave Republike Srbije, a Kosovo i Metohija je njen sastavni deo – poručila je Vujičić.“
Vujičićeva takođe tvrdi da Kurti manipuliše čitavom Evropom i svetom, koristeći Centralnu banku Kosova kao instrument za sprovođenje svojih jednostranih poteza. Ona ističe da se dijalog između Beograda i Prištine odvija pod pokroviteljstvom EU, ali da je Kurti odlučio da ignoriše sve međunarodne sporazume i odluke.
S druge strane, Ministarstvo ekonomije i finansija Vlade Kosova demantuje tvrdnje srpske poslanice. Oni ističu da je odluka o zabrani korišćenja dinara na Kosovu i Metohiji donesena isključivo u skladu sa zakonima Republike Kosovo.
„Odluka o zabrani korišćenja dinara na teritoriji Kosova i Metohije je donesena u skladu sa relevantnim zakonima i propisima Republike Kosovo. Ova odluka ima za cilj jačanje i zaštitu ekonomske suverenosti Kosova, kako bi se osiguralo sprovođenje efikasnih ekonomskih politika i jačanje finansijskog sistema“, saopšteno je iz Ministarstva ekonomije i finansija Vlade Kosova.
Pored političkih i ekonomskih implikacija, ova odluka takođe može imati značajan uticaj na svakodnevni život građana na Kosovu i Metohiji. Srbi koji žive na toj teritoriji sada će morati da koriste evro umesto dinara, što može izazvati dodatne probleme i otežati njihovu ekonomsku situaciju.
Iz Vlade Srbije su takođe osudili ovaj potez, nazivajući ga neprimerenim i štetnim za regionalnu stabilnost. Prema rečima zvaničnika iz Beograda, ova odluka samo dodatno komplikuje već kompleksne odnose između Srbije i Kosova, i čini dijalog o normalizaciji odnosa još težim.
„Ovakvi jednostrani potezi ne doprinose rešavanju problema na Kosovu i Metohiji, već samo dodatno produbljuju podele i otežavaju već tešku situaciju. Takve odluke moraju biti donesene uz konsultacije i saradnju sa svim relevantnim stranama, a ne na unilateralan način koji stvara dodatne tenzije i komplikuje već složene odnose“, saopšteno je iz Vlade Srbije.
U međuvremenu, međunarodna zajednica izražava zabrinutost zbog eskalacije tenzija između Beograda i Prištine. Visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost, Žozep Borel, izjavio je da je odluka o zabrani korišćenja dinara na Kosovu i Metohiji veoma problematična i dodatno komplikuje dijalog.
„Ovakvi unilateralni potezi predstavljaju prepreku za dijalog i normalizaciju odnosa između Beograda i Prištine. Važno je da se obe strane uzdrže od jednostranih akcija koje bi mogle dodatno pogoršati situaciju i izazvati nove tenzije. Samo kroz dijalog i uzajamno poštovanje možemo postići održivo rešenje za kosovsko pitanje“, izjavio je Borel.