Određen pritvor okrivljenom za zlostavljanje, polno uznemiravanje i napad na radnicu

Milan Petrović avatar

Određen pritvor okrivljenom za zlostavljanje, polno uznemiravanje i napad na radnicu

Na osnovu naloga javnog tužioca Trećeg osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu, policija je zadržala okrivljenog D.J. (1991) zbog sumnje da je počinio krivična dela zlostavljanja, polnog uznemiravanja i ometanja službenog lica u vršenju službene dužnosti. Incident se navodno dogodio 9. jula u kladionici u Zemunu, gde je okrivljeni, pod uticajem alkohola, verbalno i fizički napao radnicu te kladionice.

Okrivljeni se tereti da je prvo vređao, šamarao, davao rukama i polno uznemiravao radnicu, nakon čega su policajci intervenisali s namerom da ga uhapsi. Međutim, okrivljeni je postao agresivan prema policajcima, ignorisao njihova naređenja i nanio lakšu telesnu povredu jednom od policijskih službenika. Kada mu je predočen video snimak događaja, okrivljeni je izrazio kajanje i želju da se izvini oštećenoj osobi.

Na predlog tužištva, Treći osnovni sud u Beogradu odredio je pritvor okrivljenom jer postoji bojazan da bi on uticao na svedoke i ometao krivični postupak ukoliko bi bio pušten na slobodu.

Ovo nije jedini slučaj zlostavljanja i nasilja nad radnicima kladionica u Srbiji. Često se dešava da pijani ili agresivni posetioci prave probleme radnicima, a nije retkost ni da policija mora da interveniše kako bi zaštitila osoblje i druge posetioce objekata za klađenje.

S obzirom na povećan broj incidenata ovog tipa, važno je da se strože kazne primenjuju za počinioce nasilja nad radnicima, kako bi se zaštitili oni koji obavljaju ovaj posao od potencijalnih opasnosti. Takođe, važno je i raditi na prevenciji ovakvih događaja kroz edukaciju, obuku osoblja i adekvatne mere bezbednosti u ovim objektima.

Nasilje nad radnicima, bilo u kladionicama ili bilo kojoj drugoj vrsti radnog mesta, ne sme da bude tolerisano. Svako ima pravo na sigurno radno okruženje i zaštitu od nasilja i zlostavljanja na radnom mestu.

Sve radnike treba osnažiti da prijave bilo kakve oblike zlostavljanja ili nasilja, kako bi se počinioci adekvatno sankcionisali i sprečilo dalje izloženost ovakvim opasnostima. Tužilaštvo i sudstvo takođe imaju značajnu ulogu u tome da osiguraju pravičnost i izricanje adekvatnih kazni za počinioce ovakvih dela.

Ukoliko se zakon primenjuje dosledno i efikasno, može se očekivati smanjenje broja incidenata nasilja nad radnicima, što će doprineti stvaranju sigurnijeg i bezbednijeg radnog okruženja za sve.

Nadamo se da će ovaj slučaj poslužiti kao primer ozbiljnog odnosa prema zlostavljanju i nasilju nad radnicima i da će se takvi slučajevi adekvatno procesuirati kako bi se zaštitile osobe koje rade u ovim objektima od potencijalnih opasnosti.

Ukoliko se ne preduzmu konkretne mere kako bi se zaštitili radnici i osigurala njihova sigurnost na radnom mestu, rizik od sličnih incidenata će ostati prisutan. Zbog toga je važno da državne institucije, poslodavci i sindikati sarađuju kako bi se obezbedio adekvatan nivo zaštite za sve radnike, bez obzira na vrstu posla koji obavljaju.

Kroz zajednički rad i angažovanje svih aktera u društvu, može se postići promena i stvaranje sigurnijeg okruženja za sve radnike. Nasilje i zlostavljanje nikada ne smeju biti tolerisani, pa je od presudnog značaja raditi na prevenciji i suzbijanju ovakvih oblika ponašanja u svim sferama društva.

Samo kroz zajedničku borbu protiv nasilja i zlostavljanja možemo stvoriti društvo u kojem će svi građani biti sigurni i zaštićeni od bilo kakvih oblika nasiljaće i zlostavljanja. Time ćemo doprineti stvaranju bolje i pravednije zajednice u kojoj će pravda i sigurnost biti osigurani za sve njene članove.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: