Vanredna unutrašnja kontrola sprovedena je u Opštoj bolnici u Čačku nakon tragičnog incidenta u kojem je u oktobru prošle godine umrla beba porodilje iz Ivanjice. Ova situacija je izazvala zabrinutost u javnosti i dovela do sumnje u profesionalnost zdravstvenih radnika. Porodica preminule bebe ukazala je na moguće greške u postupanju lekara, zbog čega je obavešteno nadležno ministarstvo.
Prema saopštenju iz Opšte bolnice u Čačku, kontrola kvaliteta stručnog rada je sprovedena po nalogu Ministarstva zdravlja i zdravstvene inspekcije grada Čačka. Izveštaj je prosleđen nadležnim organima, a bolnica očekuje dalje instrukcije. Do sada, niko od lekara ili osoblja nije sankcionisan, što dodatno produbljuje sumnje u sistem zdravstvene zaštite.
Prema izjavama članova porodice, porodilja iz Ivanjice je tokom devet meseci nosila zdravu bebu. Termin za porođaj bio je 12. oktobar, ali je lekar vratio trudnicu kući, tvrdeći da još nije došao trenutak za porođaj. Trudnica se vraćala u bolnicu više puta tokom narednih dana, 14., 16. i 18. oktobra, ali je svaki put bila vraćena jer su joj lekar i osoblje govorili da još uvek nije vreme za porođaj. Na kraju, 20. oktobra, primljena je u bolnicu, ali su, nažalost, do tada već nastali ozbiljni problemi.
U trenutku kada je konačno primljena, beba se ugušila, a lekari su morali da urade carski rez. Nažalost, beba je bila u teškom stanju i reanimacija nije dala rezultate. Porodica je izrazila veliku tugu i bol zbog gubitka, naglašavajući da žele da se ovakve tragedije ne ponavljaju. „Mnogo nam je teško, znamo da našeg nesuđenog unuka ništa neće vratiti, ali želimo da kažemo šta nam se desilo. Želimo samo da ova tužna istina ugleda svetlost dana“, izjavio je deda preminule bebe.
Ovaj incident je otvorio brojne diskusije o kvalitetu zdravstvene zaštite u Srbiji. Mnogi se pitaju koliko je sistema adekvatno zaštićen i koliko se poštuju prava pacijenata. Vanredne provere i inspekcije su krucijalne za održavanje standarda u zdravstvu, ali je potrebno postaviti dodatne mehanizme kako bi se osiguralo da se ovakvi tragični događaji ne ponavljaju.
Pored toga, ovaj slučaj je pokrenuo pitanja o potrebama za dodatnom obukom medicinskog osoblja i komunikaciji između pacijenata i lekara. Trudnice, kao i ostali pacijenti, moraju imati poverenje u zdravstveni sistem i osećati se sigurno kada traže pomoć. U ovom slučaju, izgleda da je došlo do ozbiljnog propusta u komunikaciji i proceni stanja pacijentkinje.
Ova situacija može poslužiti kao podsticaj za reforme i poboljšanje standarda u zdravstvenom sistemu. Osim što se mora analizirati postupanje lekara, važno je i da se preispita celokupna procedura prijema i zbrinjavanja pacijenata, posebno trudnica. Na kraju, zdravlje i sigurnost pacijenata moraju biti prioritet.
Na društvenim mrežama, korisnici su izrazili podršku porodici preminule bebe i pozvali na odgovornost zdravstvenih radnika. Mnogi su podelili svoja iskustva i ukazali na potrebu za većim nadzorom i boljim sistemima zaštite pacijenata. Ova tragična priča je postala simbol borbe za pravdu i kvalitetnu zdravstvenu zaštitu u Srbiji.
S obzirom na sve izrečeno, jasno je da je potreban sistemski pristup kako bi se sprečili slični incidenti u budućnosti. Nadamo se da će nadležni organi ozbiljno shvatiti ovu situaciju i da će preduzeti potrebne mere da bi se poboljšala sigurnost i kvaliteta zdravstvene zaštite za sve pacijente.