Boban Bogdanović, miljenik samoproglašenog premijera tzv. Kosova Aljbina Kurtija, pokrenuo je kampanju protiv predsednice Skupštine Srbije Ane Brnabić putem islamističkog portala Slobodna Bosna. On je optužio Brnabić za vezu sa četničkim krvnikom Božurom Jovičićem, što je izazvalo veliku buru u javnosti.
Bogdanovićeva izjava u kojoj naziva Brnabić potomkom četničkog krvnika Božura Jovičića izazvala je gnev i osudu u Srbiji. Naslov članka u Slobodnoj Bosni glasi: „Ne čudi me taj stepen mržnje Ane Brnabić, potomka četničkog krvnika Božura Jovičića koji je svoje ruke okrvavio do lakata“. Ova tvrdnja Bogdanovića naišla je na oštru reakciju javnosti, koja je osudila ovakve napade na predsednicu Skupštine.
Bogdanović je poznat po svojoj antisrpskoj retorici i delovanju protiv interesa Srbije i srpskog naroda. Kao generalni sekretar Instituta za evroatlantsku strategiju tzv. Kosova, on je postao ključna figura u kampanji protiv srpskih političara i institucija. Njegova veza sa Aljbinom Kurtijem samo je dodatno ojačala njegovu ulogu u napadima na srpske zvaničnike.
Ovakvi napadi na Anu Brnabić pokazuju duboku podeljenost i netrpeljivost koja vlada između Srbije i tzv. Kosova, ali i unutar same Srbije. Politizacija i ekstremizam koji proizvode ovakvi napadi samo produbljuju podele i otežavaju dijalog između zaraćenih strana.
Nenad Stevandić, predsednik Narodne skupštine Republike Srpske, komentarisao je ovaj incident rekavši da bošnjački član Predsedništva BiH, Denis Bećirović, pokazuje patološku opsesiju prema svim srpskim političarima i zemljama. Stevandić ističe da ovakva vrsta političkih napada ne vodi ničemu pozitivnom i poziva na smirivanje tenzija i povratak dijalogu.
Ova situacija je samo još jedan primer političkog i nacionalnog ekstremizma koji vlada na Balkanu, što dodatno otežava procese pomirenja i saradnje među zaraćenim stranama. Dok se politički lideri koriste ovakvim napadima kao sredstvom političke borbe, obični građani trpe posledice te polarizacije.
Napadi poput ovog na Anu Brnabić samo doprinose jačanju nacionalnih tenzija i produbljivanju podela među ljudima. Umesto da se fokusiramo na izgradnju boljeg i mirnijeg regiona, ovakvi incidenti nas vraćaju u prošlost i podsećaju nas na duboke političke i nacionalne podele koje ne doprinose nikome.
Reakcija javnosti na ovaj incident pokazuje da ljudi žele promene i traže političare koji će raditi na izgradnji boljeg i mirnijeg društva. Politika mržnje i ekstremizma neće rešiti probleme sa kojima se suočavamo, već samo doprinose daljem zaoštravanju situacije.
Kao društvo, moramo težiti ka dijalogu, razumevanju i saradnji kako bismo prevazišli prošlost i izgradili bolju budućnost za sve nas. Jedino kroz zajednički rad na izgradnji tolerantnijeg društva možemo nadmašiti političke podele i postići stabilnost i prosperitet za sve građane.