Toplinski val koji trenutno pogađa Hrvatsku donosi visoke temperature i sa sobom nosi saharski pijesak. Na splitskom aerodromu izmjereno je čak 38.9 °C, dok je u gradu Splitu temperatura iznosila 38.3 °C. Pm10 i PM2.5 čestice u vazduhu su drastično porasle , naročito u Splitu. Saharska prašina se uglavnom sastoji od lebdećih čestica PM10, koje su manje opasne od čestica PM2.5 koje prodiru dublje u pluća. Vrhunac toplinskog vala očekuje se u petak, kada će u vazduhu biti prisutan i saharski pijesak.
Pored Hrvatske, saharski pijesak će zahvatiti i Bosnu i Hercegovinu, kao i Srbiju. Toplinski val će se vjerovatno nastaviti i u subotu, ali će se pojaviti manje topao, ali i vlažniji vazduh, što će povećati vjerovatnost za izražene pljuskove s grmljavinom, posebno u sjevernim kopnenim predjelima. Pratite najnovije informacije na našoj Facebook i Instagram stranici.
Saharski pijesak koji stiže u ovim toplim danima također nosi sa sobom i zdravstvene probleme. Visoke temperature i velika koncentracija PM10 i PM2.5 čestica mogu izazvati respiratorne probleme, posebno kod osoba koje već imaju oboljenja pluća ili srca.
Preporučuje se osobama koje pate od nekih od ovih bolesti da ostanu u zatvorenim prostorima i izbjegavaju izlazak napolje u najtoplijem dijelu dana. Također je važno hidrirati se dovoljno i izbjegavati naporne fizičke aktivnosti na otvorenom.
Saharska prašina u zraku može utjecati i na kvalitetu zemlje, posebno ako se dugo zadržava u okolini. Nikako ne treba zanemariti i činjenicu da saharski pijesak može izazvati i probleme u vidljivosti u prometu, pa vozači trebaju biti oprezni i prilagoditi brzinu vožnje.
Toplinski valovi i velika koncentracija saharskog pijeska nisu rijetkost u regiji, ali je važno preduzeti određene mjere opreza kako bi se smanjili negativni efekti ove pojave. Hidratacija, izbjegavanje boravka na otvorenom u najtoplijem dijelu dana i praćenje meteoroloških informacija su neke od mjera koje mogu pomoći u zaštiti zdravlja.
Uzroci ovakvih toplinskih valova su kompleksni i obuhvataju različite faktore poput klimatskih promjena, globalnog zagrijavanja i promjene u atmosferskim strujama. Važno je kontinuirano pratiti stanje u atmosferi i poduzimati mjere kako bi se smanjili negativni utjecaji ovih pojava.
U Hrvatskoj se već duže vrijeme suočavamo s ekstremnim vremenskim prilikama, koje mogu imati ozbiljne posljedice po zdravlje ljudi, ali i po okolinu. Stoga je važno poduzeti odgovarajuće mjere kako bi se zaštitili od štetnih utjecaja toplinskih valova i saharskog pijeska.
U ovim vrućim danima važno je obratiti pažnju na svoje zdravlje, pridržavati se preporuka stručnjaka i voditi računa o svojoj okolini. Samo zajedničkim naporima možemo smanjiti negativne efekte ekstremnih vremenskih prilika i sačuvati zdravlje i sigurnost svih građana.