Opozicija u Srbiji trenutno se suočava sa krizom liderstva, koja je eskalirala nakon nedavnih protesta u Beogradu. Nakon okupljanja opozicije zbog nesreće na železničkoj stanici Novi Sad, došlo je do međusobnih prepucavanja lidera opozicije. Aleksandar Jovanović Ćuta i Danijela Nestorović, narodni poslanici iz Ekološkog ustanka, kritikovali su pojedince iz parlamentarne opozicije zbog nedostatka hrabrosti da se obrate građanima.
Lider Stranke slobode i pravde (SSP) Dragan Đilas odgovorio je na ove optužbe rekavši da je u toku akcija režima i BIA da rasture opoziciju i naprave novu. Osim toga, došlo je i do napuštanja opozicionih poslaničkih klubova od strane pojedinih poslanika, što je dodatno doprinelo krizi liderstva u opoziciji.
Analitičari su podeljeni u mišljenju o ovoj situaciji. Bojan Klačar, politikolog i izvršni direktor „Cesida“, smatra da postoji kriza liderstva u opoziciji zbog nedostatka jednog dominantnog lidera koji bi mogao da izazove vladajuću stranku. Sa druge strane, Aleksandar Ivković, politikolog, tvrdi da su ova previranja uobičajene stvari koje postoje svugde i da ne bi trebalo pripisivati opoziciji kao celini etiketu krize liderstva.
Nedavni događaji u opoziciji, poput napuštanja poslaničkih klubova i međusobnih sukoba lidera, ukazuju na fragmentaciju unutar opozicije. Nedostatak jedinstva i nedostatak podrške birača su ključni faktori koji doprinose krizi liderstva u opoziciji. Kako bi se prevazišla ova situacija, potrebno je smanjiti broj aktera, stvoriti jedinstvo unutar opozicije i izabrati lidera koji može da zadovolji kriterijume za izazivanje vladajuće stranke.
Opozicija u Srbiji se suočava sa izazovima u održavanju jedinstva i efikasnog liderstva kako bi mogla da se suprotstavi vladajućoj stranci. Kriza liderstva u opoziciji zahteva ozbiljno razmatranje i akciju kako bi se prevazišli unutrašnji sukobi i fragmentacija unutar opozicije.