Karolj Fekete, vlasnik organskog proizvodnog šipaka u Novom Kneževcu, na severu Banata, ističe da je trenutno u toku berba crvenih plodova divlje ruže na njegovoj plantaži od 50 hektara. Berba se obavlja kombajnom, a uprkos ekstremnim vrućinama i nedostatku kiše, plodovi su u odličnom stanju. Analize plodova pokazuju da imaju izvanredan sastav, ali su primetne ožegotine koje mogu uticati na težinu ploda i prinos. Fekete ističe da šipak ne zahteva vrhunsko zemljište, već bolje uspeva na zemljištu srednje ili slabije plodnosti. Održavanje zasada je jednostavno jer se ne koriste hemijski preparati, već se samo kosi trava između redova. Fekete planira da podigne nove zasade šipka na 3.000 do 5.000 hektara u Srbiji i azijskim zemljama.
Plodovi šipka s plantaža Feketea završavaju kod kupaca u Austriji i Nemačkoj, a mala količina se prodaje domaćim kupcima. Cena sušenih plodova iz organske proizvodnje je 2,7 evra po kilogramu, što je veće od cene iz komercijalne proizvodnje. Fekete ističe da interesovanje za šipkom raste na svetskom tržištu zbog njegovih kvaliteta, a Balkan ima idealne uslove za njegov uzgoj. Srbija je po njegovom mišljenju najbolja u proizvodnji šipka zbog kvaliteta ploda koji potiče od minerala u zemljištu. Sušeni plodovi šipka iz Feketeovih plantaža su veoma traženi na tržištu zbog svojih kvaliteta.
Novi zasadi šipka u Srbiji i azijskim zemljama podižu se sa sadnicama sa imanja Feketea, a očekuje se da će novi zasadi u okolini Zaječara i Soko banje davati bolje prinose nego plantaže u Banatu. Fekete je zadovoljan plasmanom svojih proizvoda na svetskom tržištu i veruje da šipak sa Balkana ima veliki potencijal za dalji razvoj.