Ostvaren najgori ekonomski rezultat od Drugog svetskog rata

Milan Petrović avatar

Nova britanska laburistička vlada naslijedila je najgoru ekonomiju od Drugog svjetskog rata, izjavila je novoimenovana kancelarka blagajne Rejčel Rivs. Rivs je preuzela finansije u zemlji nakon što su laburisti osvojili 412 od 650 mjesta u Donjem domu na prošlotjednim općim izborima, čime je okončano 14 godina vladavine Konzervativne stranke.

„Više puta sam upozoravala da će onaj tko pobijedi na općim izborima naslijediti najgori splet okolnosti od Drugog svjetskog rata“, rekla je Rivs u govoru u Ministarstvu financija u ponedjeljak. „Suočavamo se s nasljeđem 14 godina kaosa i ekonomske neodgovornosti“, dodala je ona, optužujući svoje prethodnike torijevce da djeluju iz „političkog osobnog interesa“.

„Nova analiza trezora koju sam zatražila tokom vikenda pokazala je da je ekonomija Velike Britanije rasla po prosječnoj stopi drugih ekonomija OECD-a (Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj) u posljednjih 13 godina, naša privreda bi bila preko 140 milijardi funti (179 milijardi dolara) veća“, rekla je Rivs, prenosi Raša tudej.

Nakon preuzimanja vlasti, nova laburistička vlada suočava se s izazovima poput visoke nezaposlenosti, niske produktivnosti i opće ekonomske stagnacije. Analitičari upozoravaju da će biti potrebne značajne reforme i mjere kako bi se popravila situacija i potaknuo ekonomski rast.

Jedan od ključnih izazova koji nova vlada mora riješiti je pitanje javnih financija. Prethodna konzervativna vlada ostavila je veliki deficit i visok javni dug, što ograničava manevarski prostor za nove investicije i potrebne reforme. Nova vlada morat će donijeti odluke o smanjenju troškova, povećanju poreza ili kombinaciji oba pristupa kako bi stabilizirala javne financije.

Također, nova vlada suočit će se s pitanjem produktivnosti i konkurentnosti britanske privrede. Velika Britanija je već godinama suočena s niskom produktivnošću u usporedbi s drugim razvijenim zemljama, što smanjuje potencijalni ekonomski rast i dovodi do veće nezaposlenosti. Nova laburistička vlada morat će uložiti u obrazovanje, istraživanje i razvoj te poboljšanje poslovnog okruženja kako bi potaknula produktivnost i konkurentnost britanske privrede.

S druge strane, nova vlada morat će voditi brigu o socijalnim pitanjima i pravednosti u društvu. Velika Britanija se suočava s porastom siromaštva, nejednakošću i problemima pristupa zdravstvenoj zaštiti i obrazovanju. Nova vlada morat će donijeti politike koje će osigurati pravedniju raspodjelu resursa, pristup kvalitetnim javnim uslugama te podršku najranjivijim skupinama u društvu.

Uz sve navedene izazove, nova laburistička vlada ima priliku transformirati britansku ekonomiju i društvo prema održivijem i pravednijem modelu razvoja. Predstojeći period bit će ključan za donošenje odluka i provođenje reformi koje će odrediti budućnost Velike Britanije i njenih građana.

U zaključku, nova britanska laburistička vlada nasljedila je tešku ekonomsku situaciju od prethodne konzervativne vlade te se suočava s izazovima poput visoke nezaposlenosti, niske produktivnosti i opće stagnacije. Potrebne su značajne reforme i mjere kako bi se popravila situacija i potaknuo ekonomski rast. Nova vlada ima priliku transformirati britansku ekonomiju i društvo prema održivijem i pravednijem modelu razvoja, ali će biti potrebni hrabri potezi i odlučne akcije kako bi se ostvarili ciljevi i poboljšala situacija građana Velike Britanije.

Milan Petrović avatar