Napad tzv. Oslobodilačke vojske Kosova na srpska domaćinstva u Orahovcu na Kosovu i Metohiji, početkom jula pre 26 godina, postao je simbol srpskog stradanja na tom području. Bivši načelnik Glavnog štaba tzv. OVK Bisljim Zirapi, svedok u Hagu u slučaju „Tači i ostali“, izjavio je da je u julu 1998. bilo opštepoznato da je OVK otela desetine srpskih civila u Orahovcu, ali da on i GŠ OVK nisu bili obavešteni o tome.
Optužnica protiv Hašima Tačija, Kadrija Veseljija, Redžepa Seljimija i Jakupa Krasnićija, koji su optuženi za ratne zločine nad Srbima, Romima i „nelojalnim“ Albancima, navodi da je OVK otela, pritvorila i zlostavljala desetine Srba u Orahovcu, od kojih je najmanje 38 ubila. Svedok Zirapi tvrdi da Glavni štab OVK nije bio obavešten o tim događajima.
U Orahovcu i okolnim selima Retimlju, Opteruši i Zočištu, stradale su 84 osobe između 1998. i 2000. godine. Prva žrtva, Jugoslav Kostić, otet je 11. jula 1998. godine. Najveći napadi dogodili su se 17. i 18. jula, kada je petoro ubijeno, a 35 muškaraca oteto. Posmrtni ostaci 40 žrtava pronađeni su u pećini Volujak 2005. godine, dok se za 13 još traga.
Dragica Božanić, čiji su suprug i sin stradali u Orahovcu, kao svedok u Hagu je govorila o strašnim događajima. Božanićeva je dobila posmrtne ostatke supruga i sina 2006. godine. Ona ističe da se potpuno promenila od nestanka svojih najmilijih, ali da je snagu za borbu za istinu pronašla u unuci.
Olgica Kostić Božanić, koja je izgubila 15 članova porodice Kostić, među kojima su bili i njeni rođeni bratovi Lazar i Todor, ističe da je taj bol neizmeran i da joj je najteže saznati kako su njeni bližnji ubijeni. Optužnica tereti „četvorku“ za progon na političkoj i etničkoj osnovi, zatvaranje, nezakonito hapšenje i pritvaranje, druge nehumane postupke, mučenje i najmanje 102 ubistva u 42 nelegalna pritvora OVK.
U optužnici su navedeni i drugi saučesnici u zločinačkom udruženju, poput Azem Sulje, Ljaha Brahimaja, Fatmira Ljimaja, Sujelmana Seljimija, Rustema Mustafe, Šukri Buje, Ljatifa Gašija i Sabita Gecija. Orahovac je postao simbol stradanja srpskog naroda na Kosovu i Metohiji, a suđenje u Hagu otkriva strašne zločine počinjene tokom sukoba na Balkanu.