Izložba „Dorotej za sve“ koja se trenutno održava u Udruženju Adligat u Beogradu predstavlja prikaz predmeta, knjiga i nagrada slavnog pisca Dobrila Nenadića, poznatog po svom romanu „Dorotej“. Izložbu je otvorila zajedno sa Udruženjem književnika Srbije kako bi se istakla književna vrednost ovog remek-dela i kako bi se suprotstavili argumentima gimnazija koje su odlučile da izbace ovaj roman iz obavezne lektire.
Nenadić je dobitnik brojnih nagrada kao što su Nagrada Narodne biblioteke Srbije za najčitaniju knjigu godine za roman „Dorotej“ i „Despot i žrtva“, Nagrada Meša Selimović, Prosvetina nagrada, Nagrada Zlatni bestseler, Nagrada Račanska povelja, Književna nagrada Biblios, Nagrada Svetozar Ćoroćiv, Nagrada Borisav Stanković i mnoge druge. Ovaj pisac je takođe bio vrhunski agronom i zaslužan za procvat malinarstva u Srbiji.
Izložba je osmišljena kao odgovor na nedavne polemike koje su se pojavile zbog odluka pojedinih škola da prihvate prigovore na neke delove romana „Dorotej“ kao neprimerene za mlade čitaoce. Međutim, Udruženje Adligat i Udruženje književnika Srbije oštro su se usprotivili ovoj odluci i istakli da je književna vrednost ovog dela nedvosmislena.
Predsednik Udruženja književnika Srbije, Miloš Janković, istakao je važnost čitanja romana „Dorotej“ i podržao aktivnosti Muzeja srpske književnosti u promociji dela Dobrila Nenadića. Sa druge strane, predsednik Adligata, Viktor Lazić, kritikovao je profesore koji su odlučili da izbace ovaj roman iz lektire i istakao da bi takvim osobama trebalo poništiti diplomu.
Legat Dobrila Nenadića preuzet je od strane Muzeja srpske književnosti kako bi se sačuvala njegova celokupna arhiva, nagrade, prepiska sa drugim piscima i lični predmeti. Ova kolekcija svedoči o velikom životu i delu ovog književnika i ostaje dostupna javnosti u Odeljenju Adligata u centru Arilja.
U zaključku, izložba „Dorotej za sve“ predstavlja ne samo priliku da se upoznaju delo i život Dobrila Nenadića, već i da se istakne važnost književne kritike i zaštite književnih dela od neopravdane cenzure. Potrebno je da se pravilno vrednuju dela pisaca kao što je Nenadić i da se omogući svima pristup vrhunskoj književnosti bez obzira na kontroverze ili prigovore.