Ova četiri grada su trenutno najtoplija u Srbiji: U jednom subjektivni osećaj dostigao 35 stepeni, vreme opasno

Milan Petrović avatar

Toplotni talas pogodio je Srbiju, a četiri grada su trenutno najtoplija prema zvaničnom merenju Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srbije (RHMZ). Temperatura je dostigla 33 stepena Celzijusa u Smederevskoj Palanci, Velikom Gradištu, Ćupriji i Zaječaru, dok je subjektivni osećaj u Ćupriji bio čak 35 stepeni. Meteorolozi predviđaju da će danas i sutra biti najtoplije, sa mogućom temperaturom od čak 37 stepeni u nekim delovima zemlje.

Najhladnije mesto trenutno je na Kopaoniku, gde je izmereno samo 20 stepeni. U većim gradovima kao što su Beograd, Niš i Novi Sad temperatura je izmerena na 31 stepen, dok je najtoplije u Ćupriji.

Zbog visokih temperatura, većina Srbije je pod žutim meteoalarmom, dok je istočna i jugoistočna Srbija, kao i Kosovo i Metohija pod narandžastim meteoalarmom. Narandžasta boja upozorava da je vreme opasno, sa prognoziranim intenzitetom koji može prouzrokovati materijalnu štetu i biti opasan po ljude i životinje. Preporučuje se da građani budu oprezni, svestrani o rizicima i redovno informisani o očekivanim meteorološkim uslovima.

Morate biti svesni da su visoke temperature opasne i da je potrebno preduzeti odgovarajuće mere zaštite, posebno ako ste u nekom od najtoplijih gradova. Preporučuje se nošenje zaštitne odeće i ispijanje dovoljno tečnosti kako bi se izbegla dehidratacija.

Takođe je važno ograničiti boravak na direktnom suncu, posebno u periodu najveće vrućine od 11h do 17h. Ako je potrebno biti napolju u tom periodu, preporučuje se nošenje šešira, sunčanih naočara i nanošenje zaštitnog faktora za sunce.

Pored toga, treba izbegavati teške i masne obroke, kao i unos jednostavnih šećera i konzumaciju alkohola. Preporučuje se konzumacija laganijih obroka sa dosta voća i povrća, kao i redovno pranje i dezinfekcija ruku kako bi se izbegle neočekivane bolesti.

Vreme toplotnog talasa može biti opasno ne samo za ljude već i za kućne ljubimce, stoga je važno omogućiti im hlad i vodu, kao i izbegavati šetnje tokom najtoplijih delova dana.

Ukoliko primetite simptome toplotnog udara kao što su vrtoglavica, groznica, mučnina ili grčevi, odmah se sklonite u hlad i potražite medicinsku pomoć. Svi koji su ugroženi kao što su deca, starije osobe, trudnice, osobe sa hroničnim oboljenjima i osobe koje rade na otvorenom treba posebno obratiti pažnju na svoje zdravlje i preventivne mere.

Prema najavama meteorologa, temperatura bi trebala pasti za oko 10 stepeni nakon toplotnog talasa, a dolazak kiše i grmljavinskih oluja se očekuje. Građani su pozvani da budu obazrivi zbog mogućeg lošeg vremena i da prate uputstva nadležnih službi.

U cilju prevencije mogućih rizika, važno je da se pridržavate preporuka i upozorenja stručnjaka kako biste zaštitili svoje zdravlje i bezbednost. Preduzmite sve potrebne mere opreza i budite svesni situacije kako biste bezbedno prošli kroz period ekstremnih temperatura.

Milan Petrović avatar