Privatni parking u blizini aerodroma je unosan posao za mnoge vlasnike, sa zaradom od minimum 3.000 evra i više mesečno, nezavisno od sezone ili vanrednih situacija.
Veliki broj privatnih parkinga pored aerodroma u Surčinu i drugim obližnjim naseljima pokazuju da je ovo unosan biznis. Vlasnici ovih parkinga ističu da je potrebno uložiti značajnu sumu novca na početku, ali se to isplati, pogotovo ako je sezona dobra.
Jedan od vlasnika parkinga pored beogradskog aerodroma objasnio je kako njegov posao funkcioniše. Putnici rezervišu parking na internetu, voze svoj automobil do parkinga, ostavljaju ključ sa sobom i bivaju odvezeni do aerodroma. Vlasnici parkinga prate red letenja putnika i dolaze ih pokupiti kada slete, vraćajući ih do njihovog automobila na parkingu.
Vlasnici ovih parkirališta ulažu značajnu sumu novca kako bi osigurali da parking bude siguran i opremljen svim potrebnim karakteristikama za udobnost putnika. Investicije uključuju kupovinu zemljišta, asfaltiranje, kancelarije, bunara, izgradnju autoperionice, rampe, toaleta i nivelaciju za osobe sa posebnim potrebama. Međutim, vlasnici parkirališta tvrde da im se ulaganja isplate u roku od godinu dana.
Zarada od ovog biznisa varira u zavisnosti od sezone i vremena provedenog na parkingu. Idealno, vlasnici parkinga zarađuju oko 16.360 evra mesečno, ukoliko je parkiralište popunjeno osam dana, uz cenu parkiranja od 3.700 dinara dnevno. Međutim, zarada može varirati i biti znatno manja, čak do 1.500 evra mesečno, u zavisnosti od sezone i vremena provedenog na parkingu.
Ovaj biznis nije samo unosan, već je i inspirativan. Vlasnici parkinga ističu da su došli na ovu ideju kroz lično iskustvo korišćenja sličnih usluga širom sveta, ali i kao način da se obezbede radna mesta za osobe sa invaliditetom. Ovo pokazuje da je ovaj biznis širi i humani ciljevi.
Ukupno gledano, privatni parking u blizini aerodroma je unosan biznis koji zahteva ulaganje na početku, ali se isplati u kratkom roku, pružajući i kreativna i humanitarna rešenja za ljude koji putuju avionom.