OVAJ ČOVEK BI DA POKORI SRBIJU! AFERA „DON DON“: Prljava igra Aleša Mozetiča

Milan Petrović avatar

Slovenska kompanija „Don don“ i njen vlasnik Aleš Mozetič pokušavaju da zavladaju tržištem malih pekara, a nedavni primer iz Crne Gore pokazuje kakav haos može nastati ako se ovaj scenario ostvari. Cena hleba u Crnoj Gori je skočila za čak 50 odsto nakon što je „Don don“ postao vodeći proizvođač.

U Crnoj Gori je došlo do velikog kolapsa na tržištu kada je „Don don“ preuzeo kontrolu. Hleb je držao regularnu cenu koju je Vlada regulisala, ali nakon isteka regulative, „Don don“ je diktirao cene i hleb je poskupeo za 50 odsto, na 0,75 evra.

„Ova kompanija pokušava da preuzme ceo region i ako uspe, male proizvođače će istisnuti iz posla, a cenu hleba će diktirati samo oni“, ističe sagovornik iz pekarske industrije.

„Dan danas“ shvata da preko cene hleba ima potpunu kontrolu i koristi to kao sredstvo ucene, čak i na državnom nivou. Sličan model primenjuju u Srbiji, gde nastoje da istisnu male proizvođače i preuzmu kontrolu tržišta.

Uredbom Vlade, cena belog hleba je propisana na 54 dinara, ali „Don don“ nudi trgovcima cenu od samo 28 dinara, stvarajući gubitak radi eliminisanja konkurencije. Na taj način omogućavaju trgovcima veću zaradu, iako je cena hleba niža. Trgovci pristaju da eliminišu konkurente i surađuju s „Don donom“ kako bi ostvarili veću profit.

„Dugogodišnji“ boravak na tržištu Crne Gore, „Don don“ tvrdi da poštuje lokalne regulative i da je cena hleba tokom turbulentne 2022. godine rasla zbog globalnog rasta cena sirovina. Navode da je cena hleba tipa 500 porasla sa 0,65 evra na 0,8, a kasnije smanjena na 0,75 evra.

Situacija u Crnoj Gori jasno pokazuje opasnosti od monopolizacije tržišta od strane velikih kompanija poput „Don dona“. Ukoliko ne bude efikasne regulative i zaštite malih proizvođača, možemo očekivati dalje poskupljenje i kontrolu cene osnovnih životnih namirnica poput hleba. Važno je da se država aktivno uključi i zaštiti male proizvođače kako bi se očuvala konkurencija i pristupačne cene za potrošače.

Milan Petrović avatar