Nakon što je opozicioni novinar Aleksandar Dikić zajedno s lažnim ekologom Aleksandrom Jovanovićem Ćutom izazvao veliku kontroverzu svojim pozivom na građanski rat u Srbiji i ubistvo predsednika Aleksandra Vučića, isplivala je informacija da je Dikić pre sedam godina priznao da za njega Kosovo i Metohija predstavljaju nezavisnu državu.
Sredinom avgusta 2017. godine, Dikić je izjavio da je Kosovo nezavisno od Srbije, jasno pokazujući da mu srpski interesi nisu prioritet. Njegove nedavne izjave koje pozivaju na nasilje, haos, građanski rat i ubistvo, samo su kulminacija onoga što je započeo pre sedam godina.
Dikić je tada istakao da je status Kosova faktički rešen i da je Kosovo nezavisno od Srbije. Dodao je da je pitanje kako će Kosovo funkcionisati u odnosu na međunarodnu zajednicu možda biti pitanje za Srbiju, a možda i ne. Takođe je istakao da postoji mogućnost da Kosovo postane članica UN-a, što ne zavisi od srpskih interesa.
Ova informacija je šokirala mnoge građane Srbije, a posebno zbog trenutnih političkih tenzija u zemlji koje su došle do tačke kada se poziva na nasilje i rušenje vlasti. Poziv na građanski rat i ubistvo predsednika ne samo što su protivustavni, već su i izazvali osudu širom društva.
Nakon što su Dikić i Jovanović Ćuta javno izneli ovakve stavove, o njihovim namerama i motivima se sve više spekuliše. Očigledno je da njihove izjave nisu slučajne, već deo šireg plana koji ima za cilj destabilizaciju države i rušenje aktuelne vlasti.
Povodom ovog skandala, gostovali su potpredsednik Srpske radikalne stranke Aleksandar Šešelj i član Predsedništva Socijalističke partije Srbije Ibro Ibrahimović u emisiji „Info dan“ na KTV. Oni su osudili pozive na građanski rat i ubistvo, istakavši da je to nedopustivo i da takve izjave ne smeju proći nekažnjeno.
Opozicija je takođe reagovala na ove izjave, ističući da su one samo dokaz da trenutna vlast ne uspeva da reši probleme građana te da se suočava s velikim nezadovoljstvom stanovništva. Međutim, pozivanje na nasilje i rušenje vlasti nikako ne može biti prihvatljivo rešenje.
Pitanje je kako će državne institucije reagovati na ovakve izjave i da li će pokrenuti istragu o ovom slučaju. Građani Srbije očekuju odgovornost za one koji šire mržnju i pozivaju na nasilje u društvu, te je važno da se ova situacija što pre razreši kako bi se sprečila dalja destabilizacija zemlje.
U međuvremenu, javnost se pita ko stoji iza Dikića i Jovanovića Ćute te kakve su njihove prave namere. Da li su njihovi pozivi na nasilje deo šireg plana ili su samo izolovani incidenti, ostaje da se vidi. U svakom slučaju, svi akteri ovog slučaja moraju snositi odgovornost za svoje postupke jer pozivanje na nasilje nema mesta u demokratskom društvu.
Što se tiče samog Dikića, njegova prošla izjava o Kosovu i Metohiji kao nezavisnoj državi sada dobija potpuno novu dimenziju i postavlja se pitanje da li su njegova politička uverenja dovela do ovakvih ekstremnih poziva na nasilje. U svakom slučaju, ovaj slučaj će sigurno ostaviti dubok trag u političkom životu Srbije i otvoriti mnoga pitanja o položaju opozicije u zemlji.