Ovaj ruski sektor bi mogao da bude prvi na listi za ukidanje američkih sankcija

Milan Petrović avatar

Američka vlada istražuje mogućnosti za ublažavanje sankcija ruskom energetskom sektoru, što je deo šireg plana koji bi omogućio Vašingtonu brzu pomoć Moskvi ukoliko ona pristane da okonča rat u Ukrajini. Ova informacija dolazi iz izvora bliskih situaciji, a prenosi je agencija Rojters.

Prethodnih dana, izvešteno je da Sjedinjene Američke Države razmatraju ukidanje sankcija određenim subjektima i pojedincima, ali nije bilo jasno da li će ovo uključivati i rusku naftnu i gasnu industriju, koja je među najvećima na svetu. SAD su svesno nastojale da osakate rusku sposobnost generisanja prihoda potrebnog za vođenje rata, predvodeći međunarodne napore za ograničavanje cene ruskog izvoza nafte na 60 dolara po barelu.

Bela kuća je zatražila od Ministarstva finansija da istraži opcije za ublažavanje energetskih sankcija uoči nadolazećih pregovora između predsednika SAD, Donalda Trampa, i predsednika Rusije, Vladimira Putina. Ovi pregovori bi mogli da dovedu do mogućeg okončanja rata u Ukrajini, a izvori ističu da bi brzo ukidanje sankcija moglo biti ključno u slučaju postizanja mirovnog sporazuma. Međutim, naglašeno je da ovaj napor ne treba smatrati kao signal da će SAD automatski ukinuti sankcije bez ruskih ustupaka.

Tramp je nedavno najavio planove za sastanak sa Putinom u Saudijskoj Arabiji u narednim nedeljama radi razgovora o sporazumu o okončanju rata. Analitičari smatraju da bi ublažavanje sankcija moglo biti centralni deo svakog budućeg sporazuma. U isto vreme, Tramp je pomenuo mogućnost uvođenja novih, značajnih američkih sankcija Rusiji, pozivajući obe strane da nastave razgovore o mirovnom dogovoru.

Ove pretnje dolaze nakon što su ruske snage napale ukrajinsku energetsku i gasnu infrastrukturu, što je bio prvi napad od trenutka kada su SAD prekinule razmenu pomoći i obaveštajnih podataka sa Ukrajinom. Saveti za nacionalnu bezbednost i finansije Bele kuće nisu odgovorili na upite za komentar o ovoj situaciji.

Sankcije koje su SAD i njihovi saveznici uveli Rusiji usledile su kao odgovor na njene vojne akcije u Ukrajini, koje su započele 2022. godine. Ove sankcije su imale za cilj da osakate rusku ekonomiju, smanje njene prihode i otežaju finansiranje vojnog napora. Međutim, u svetlu tekuće situacije, SAD razmatraju da li bi ublažavanje tih sankcija moglo da igra ključnu ulogu u postizanju trajnog mira.

Rusija, koja se oslanja na prihod od izvoza nafte i gasa, suočava se sa ekonomskim pritiscima zbog sankcija. Ipak, neki analitičari ukazuju na to da bi bilo kakvo ublažavanje sankcija moglo da bude shvaćeno kao nagrada za Rusiju, što bi moglo podstaći dalje agresivne akcije ili politiku.

Uz sve to, važno je napomenuti da su sankcije postale alat u međunarodnoj diplomatiji i da igraju značajnu ulogu u oblikovanju globalne politike. Njihovo ublažavanje ili ukidanje može imati dalekosežne posledice ne samo za Rusiju i Ukrajinu, već i za širu geopolitiku i međunarodne odnose.

U svetlu ovih događaja, budući pregovori između SAD-a i Rusije bi mogli postaviti temelje za novi pristup rešavanju konflikta u Ukrajini. Kako se bliže ovi pregovori, pažnja međunarodne zajednice biće usmerena na to kako će se razvijati situacija i kakve će posledice imati na globalnu energetsku politiku i stabilnost u regionu.

S obzirom na kompleksnost situacije, jasno je da su pred SAD-om i Rusijom izazovi koji zahtevaju pažljivo razmatranje i diplomaciju kako bi se pronašlo održivo rešenje koje će zadovoljiti sve strane.

Milan Petrović avatar