Ove zdravstvene usluge RFZO refundira iako se rade u privatnim klinikama

Milan Petrović avatar

U privatnom sektoru u Srbiji postoji oko 7.000 zdravstvenih ustanova, od kojih je najveći deo stomatoloških ordinacija, dok su druge oblasti, kao što su bolnice i laboratorije, takođe prisutne. Vesna Latinović iz Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO) ističe da se određene zdravstvene usluge obavljene u privatnim klinikama mogu refundirati. Ovo je značajno za pacijente koji ne mogu da dobiju potrebnu uslugu u javnim zdravstvenim ustanovama zbog nedostatka kapaciteta.

RFZO pokriva refundaciju nekih stomatoloških usluga prema Zakonu o zdravstvenom osiguranju. Latinović objašnjava da pacijenti nemaju pravo da biraju stomatologa u okviru osnovnog stomatološkog osiguranja. Međutim, kada je reč o hitnoj stomatološkoj zdravstvenoj zaštiti, Fond pokriva 100 odsto troškova. Hitnost usluga procenjuje specijalista, odnosno stomatolog, a hitne usluge uključuju one koje su neophodne za lečenje ozbiljnih stanja, kao što su maligni tumori u usnoj šupljini.

Pored stomatoloških usluga, RFZO ima saradnju i sa privatnim apotekama. Na početku svake godine, Fond raspisuje javni poziv za apoteke koje žele da sklope ugovor o isporuci lekova na recept. Ove apoteke, nakon potpisivanja ugovora, mogu pružati lekove na osnovu ponuda koje su dostavile.

Latinović takođe objašnjava kada su pregledi u privatnim ustanovama refundirani od strane RFZO. Ako pacijent ne može da dobije potrebnu zdravstvenu uslugu u roku od 30 dana u ustanovi kojoj je upućen, može se obratiti privatnoj praksi. U tom slučaju, ustanova koja je uputila pacijenta izdaje potvrdu o nemogućnosti pružanja usluge, nakon čega pacijent može obaviti pregled i podneti zahtev za refundaciju.

U poslednje dve godine, RFZO je obradio oko 1.000 zahteva za refundaciju takvih usluga. Latinović naglašava da je refundacija moguća i za postupak vantelesne oplodnje, gde pacijent može izabrati kliniku. Takođe, operacija katarakte može se obaviti u privatnoj ustanovi ukoliko ne može da se izvrši u roku od šest meseci u javnoj zdravstvenoj ustanovi gde je pacijent stavljen na listu čekanja.

Fond ima ugovore za usluge koje se ne mogu obezbediti u državnim ustanovama, prema podacima instituta BATUT. U te usluge spadaju hiperbarična terapija kiseonikom, hemodijaliza i određene analize iz oblasti onkogenetike.

Za trudnice su predviđene dodatne mogućnosti refundacije. Ako trudnica ne može da dobije potrebnu zdravstvenu uslugu u roku od tri dana od javljanja ustanovi u koju je upućena, može se obratiti privatnoj klinici, platiti pregled, a zatim dobiti refundaciju od Fonda u celosti.

Iako privatne ustanove predlažu subvencionisanje dela svojih usluga od strane RFZO, Latinović ističe da bi takvi predlozi morali biti detaljnije razmatrani. Ova situacija ukazuje na rastuću potrebu za saradnjom između javnog i privatnog sektora u zdravstvenom sistemu Srbije, kako bi se pacijentima obezbedila adekvatna i brza zdravstvena zaštita.

S obzirom na sve veći broj pacijenata koji se odlučuju za privatne zdravstvene usluge, važno je da se kontinuirano razmatraju i unapređuju mogućnosti refundacije i saradnje između RFZO i privatnog sektora. Ova tema ostaje ključna za budućnost zdravstvenog sistema u Srbiji, posebno u kontekstu poboljšanja pristupa zdravstvenim uslugama za sve građane.

Milan Petrović avatar