Ovo „čudovište“ se širi američkim rijekama (VIDEO)

Milan Petrović avatar

Ravnoglavi som, ili poznat i kao riječno čudovište, postao je sve prisutniji na američkim plovnim putevima i sada je prešao kanadsku granicu, što zabrinjava zaštitnike prirode.

Ovaj som može dostići težinu od 120 kila i jede sve što mu se nađe u blizini. On je slatkovodna riba koja polaže oko 10.000 jaja odjednom i nekada je bila ograničena na reke na jugu. Međutim, zbog mešavine namernog poribljavanja reka koje ranije nisu bile pogođene i sopstvenih pokušaja da pobegne iz prenaseljenih područja, širi se širom zemlje.

Otkriveni su u Kaliforniji 1962., Virdžiniji 1965. i Potomaku u Vašingtonu 2003. godine. Postaju sve teži što duže postoje, a primerak od 66 funti je oborio državni rekord u Pensilvaniji u junu prošle godine. Naučnici veruju da je globalno upozorenje doprinelo njihovom širenju koje je sada stiglo do reke Temze u južnom Ontariju.

Biolog Joel Fleming upozorava da će ravnoglavi som postati jedan od glavnih predatora u svakom sistemu kada se dovoljno razmnože. Sve što mogu da stave u usta, poješće.

Ovo čudovište je steklo hiljade obožavatelja koji pokušavaju da ga izvuku iz reke golim rukama, ali zaštitnici prirode upozoravaju da se brzo šire i da mogu izazvati ozbiljne ekološke probleme u vodenom ekosistemu. Njihov nezaustavljiv marš širom zemlje zabrinjava mnoge istraživače i ribare.

Očito je da će se problem sa ravnoglavim somom morati ozbiljno rešavati kako bi se sprečilo njihovo daljnje širenje i eventualno narušavanje ekološke ravnoteže u vodenim ekosistemima. Različite organizacije i udruženja već pokušavaju da pronađu rešenja kako bi se suzbila populacija ovih riba i sačuvali drugi vodenI organizmi ugroženi njihovim prisustvom.

Potrebno je da se ozbiljno razmotri kako ograničiti širenje ravnoglavog soma i sprečiti da postane dominantna vrsta u vodenim ekosistemima širom zemlje. Bilježimo sve veći broj njihovih prisustava što ukazuje na hitnost u rešavanju ovog problema. Svi zainteresovani za očuvanje prirode treba da budu uključeni u proces rešavanja problema ravnoglavog soma kako bi se sačuvala biološka raznovrsnost u vodama širom zemlje.

Stručnjaci takođe upozoravaju da je ravnoglavi som postao ozbiljan problem i u drugim delovima sveta, a posledice njihovog širenja mogu biti katastrofalne po lokalne ekosisteme. Zbog toga je važno da se uspostave međunarodne saradnje i preduzmu zajedničke mere kako bi se suzbio njihov uticaj i sačuvala priroda.

Ukupno gledano, ravnoglavi som je postao ozbiljan ekološki problem u vodenim ekosistemima širom Amerike i sada je krenuo u osvajanje i kanadskih voda. Njihov nekontrolisani rast i širenje mogu imati ozbiljne posledice po ostale vrste riba i životinje u vodenim ekosistemima, zbog čega je važno preduzeti hitne mere kako bi se zaustavilo njihovo daljnje širenje. Samo zajedničkim naporima svih zainteresovanih strana moći ćemo sačuvati biološku raznovrsnost i očuvati vodene ekosisteme za buduće generacije.

Milan Petrović avatar