OVO JE DANAŠNJI KURS EVRA!

Milan Petrović avatar

Dinar je danas zadržao stabilnost prema evru, sa srednjim kursom od 117,0114 dinara za evro. U poređenju sa prethodnim mesecom, dinar je ostao na istom nivou prema evru, dok je na godišnjem nivou zabeležio blagi rast od 0,1%. Od početka godine, kurs dinara prema evru nije imao značajnijih fluktuacija.

Kada je reč o odnosu dinara prema dolaru, zvanični kurs je zabeležio blagi pad od 0,3% u odnosu na prethodni dan, te iznosi 107,8135 dinara za dolar. U poređenju sa prethodnim mesecom, dinar je oslabio za 2,4% prema dolaru, dok je na godišnjem nivou zabeležen rast od 3,0%. Ipak, od početka godine dinar je oslabio za 1,8% prema američkoj valuti.

Izvršni odbor Narodne banke Srbije nedavno je odlučio da zadrži referentnu kamatnu stopu na nivou od 5,75%. Na istoj sednici, zadržane su i kamatne stope na depozitne (4,5%) i kreditne olakšice (7,0%). Ova odluka doneta je s obzirom na smanjenje referentne kamatne stope od juna za ukupno 75 baznih poena, a očekuje se da će se efekti ublažavanja monetarne politike nastaviti u narednom periodu.

Izvršni odbor takođe je istakao da, iako se inflacija vratila u granice cilja i nastavlja da se kreće unutar tih granica, neophodno je nastaviti s opreznom monetarnom politikom. Ovaj pristup je važan zbog nepredvidivosti makroekonomskih dešavanja u međunarodnom okruženju, rasta geopolitičkih rizika i njihovog uticaja na svetske cene energenata i drugih primarnih proizvoda.

Situacija na tržištu valuta i dalje je podložna promenama, te se pažljivo prate kretanja kursa dinara i odnosi sa evrom i dolarom. Stabilnost dinara prema evru i blagi pad kursa prema dolaru pokazuju dinamičnost ekonomskih procesa i potrebu za adekvatnim prilagođavanjem monetarne politike.

Ukupno gledano, dinar se i dalje pokazuje kao stabilna valuta na međunarodnom tržištu, ali je važno pratiti dalje promene i reakcije na aktuelne događaje. Monetarna politika Narodne banke Srbije, uz pažljivo vođenje ekonomskih procesa, igra ključnu ulogu u održavanju stabilnosti dinara i celokupne ekonomske situacije u zemlji.

Milan Petrović avatar