Ovo se desilo prvi put posle pet godina!

Milan Petrović avatar

Evropska centralna banka je danas donijela odluku o smanjenju tri ključne referentne kamatne stope za 0,25 posto, što je prvi put poslije gotovo pet godina. Ova odluka će se primjenjivati od 12. juna. Kamate na glavne operacije refinansiranja i kamatne stope na graničnu kreditnu liniju i depozitnu liniju će biti smanjene na 4,25 posto, 4,5 posto i 3,75 posto. U saopštenju ECB se ističe da je smanjenje kamata prilagođeno ažuriranoj procjeni inflacije, dinamici nosive inflacije i snazi transmisije monetarne politike. Nakon devet mjeseci održavanja stopa na stabilnom nivou, sada je vrijeme da se ublaži ograničenje monetarne politike.

Od sastanka Upravnog savjeta u septembru 2023. godine, inflacija je pala za više od 2,5 procentnih poena, a izgledi za inflaciju su se značajno poboljšali. Osnovna inflacija je također oslabila, što ukazuje na slabljenje pritisaka na cijene i smanjenje inflatornih očekivanja na svim horizontima. Monetarna politika je zadržala restriktivne uslove finansiranja, te smanjenjem tražnje i održavanjem inflatornih očekivanja na dobrom nivou doprinijela smanjenju inflacije.

Finansijska tržišta su s nestrpljenjem iščekivala ovo prvo smanjenje kamata u evrozoni od septembra 2019. godine, što će također uticati na glavnu stopu ECB za operacije refinansiranja, koja će pasti sa 4,5% na 4,25%. Analitičari su već očekivali pad troškova zaduživanja na ovom sastanku ECB u junu nakon signala da je centralna banka spremna pružiti veću podršku ekonomijama evrozone nakon perioda ekonomske stagnacije uzrokovane napadom Rusije na Ukrajinu.

Ova odluka ECB dolazi u trenutku kada se evropska ekonomija suočava sa izazovima zbog krize izazvane pandemijom koronavirusa, te rastućih geopolitičkih tenzija, globalne inflacije i trgovinskih sporova. Smanjenje kamatnih stopa trebalo bi pomoći u ublažavanju ekonomske situacije i podržati oporavak evropske ekonomije.

Donošenje ove odluke je rezultat pažljivog praćenja inflacionih trendova i utjecaja monetarne politike na ekonomiju. ECB je procijenio da je smanjenje kamatnih stopa trenutno neophodno kako bi se podržao rast i ublažile negativne posljedice krize. S obzirom na to da je evropska ekonomija trenutno suočena s rizicima od usporavanja rasta i povećanja inflacije, smanjenje kamatnih stopa je jedan od koraka koje centralna banka može poduzeti kako bi podržala stabilnost i održiv rast ekonomije.

Smanjenje kamatnih stopa također može imati pozitivan uticaj na tržište nekretnina i potrošnju, što bi moglo doprinijeti povećanju investicija i ekonomske aktivnosti. Očekuje se da će ova odluka ECB imati pozitivan uticaj na evropsku ekonomiju i doprinijeti održivom oporavku nakon krize izazvane pandemijom.

Reakcije na ovu odluku ECB su bile pozitivne, kako na finansijskim tržištima tako i među ekonomskim stručnjacima. Mnogi analitičari su pozdravili ovo smanjenje kamatnih stopa kao korak u pravom smjeru za podršku ekonomskom oporavku i rastu evropske ekonomije. Ipak, postoji i zabrinutost da bi ovakvo smanjenje kamatnih stopa moglo dovesti do inflacije ili izazvati nestabilnost na tržištima. ECB će pažljivo pratiti efekte ove odluke i spremna je poduzeti dodatne mjere kako bi održala stabilnost finansijskog sistema i podržala održivi ekonomski rast.

Ukratko, odluka ECB o smanjenju kamatnih stopa predstavlja važan korak u podršci ekonomskom oporavku evropske ekonomije. Smanjenje kamata trebalo bi pomoći u ublažavanju ekonomske situacije i podržati održiv rast, posebno u kontekstu trenutnih izazova i rizika s kojima se evropska ekonomija suočava. ECB će i dalje pažljivo pratiti razvoj situacije i spreman je poduzeti dodatne mjere kako bi podržao stabilnost finansijskog sistema i ekonomski oporavak.

Sve u svemu, ova odluka ECB trebala bi imati pozitivan uticaj na ekonomiju evrozone i doprinijeti oporavku nakon krize. Važno je da se nastavi praćenje efekata ove odluke i da se spremno djeluje kako bi se podržale ekonomske reforme i održivi rast u Evropi. ECB će i dalje ostati predani cilju održavanja stabilnosti finansijskog sistema i podršci ekonomskom rastu, kao i pružanju podrške zemljama članicama Evrozone u ostvarivanju njihovih ekonomskih ciljeva.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: