U vrtićkim kolektivima širom Beograda trenutno vlada epidemija ovčjih boginja, upozoravaju pedijatri. Ovčje boginje se najčešće javljaju u periodu novembra, decembra i januara, a simptomi uključuju povišenu temperaturu, neraspoloženje, pojavu tačkica koje se popune vodenastim vrhom i šire po telu.
Prema rečima pedijatara, ovčje boginje se mnogo bolje preleže ako se dete zarazi u predškolskom ili školskom uzrastu, jer su komplikacije mnogo ređe. Veliki broj dece je trenutno zaražen ovčjim boginjama, ali lekari ističu da je ovo normalna situacija za ovo doba godine. Roditelji su zabrinuti i pitaju se kako prepoznati ovčje boginje, a ne neki drugi virus.
Simptomi varičele obično počinju sa povišenom temperaturom, lošim opštim stanjem i pojavom tačkica na telu koje se kasnije popune vodenastim vrhom. Dr Olivera Ostojić, pedijatar i pulmolog, objašnjava da je zaraznost bolesti prisutna sve dok se ne pojave kruste na osipu, te da je dete infektivno i treba držati u izolaciji sve dok traje ovaj proces.
Mogućnost dobijanja ovčjih boginja traje do tri nedelje, što je nezgodno za kolektive. Bolest nije teška i obično prolazi kod kuće sa pojačanom higijenom kože, rehidracijom i pojačanom negom deteta, ali moguće su komplikacije poput upale pluća, što zahteva ozbiljniji pristup i ponekad čak i hospitalizaciju. Srećom, komplikacije ovčjih boginja su veoma retke, ali mogu se javiti u izvesnim slučajevima.
Varičela se prenosi direktnim kontaktom, vazdušno-kapljičnim putem, jer se virus nalazi u sekretu respiratornog trakta obolelih. Drugi načini širenja obuhvataju direktni kontakt sa obolelim osobama ili sa sadržajem vezikula, kao i indirektan put prenosa preko predmeta kontaminiranih sadržajem vezikula. Kraste na koži, koje predstavljaju poslednju fazu kožnih promena, nisu zarazne.
U ovim mesecima kada su ovčje boginje učestalije, važno je obratiti pažnju na simptome, brzo reagovati i pridržavati se saveta pedijatara kako bi se bolest preležala na najbolji mogući način.Širenje zaraze ovčjim boginjama može se sprečiti pridržavanjem higijenskih mera, izolacijom zaraženih osoba i redovnim praćenjem simptoma.