Otkup pšenice po ceni od 24 dinara po kilogramu ne ispunjava očekivanja proizvođača
Republička direkcija za robne rezerve je objavila da je počela kupovina merkantilne pšenice od ove godine od proizvođača kako bi ostvarila bilansne potrebe i strateški nivo zaliha. Otkupna cena je 24 dinara po kilogramu, plus PDV, ali proizvođači smatraju da ova cifra ne može da pokrije njihova ulaganja. Minimalna količina pšenice koja se može prodati je 20 tona, a maksimalna 100 tona. Pšenica mora biti domaćeg porekla, zrela, zdrava i pogodna za ljudsku ishranu.
Voćarske kulture, poput šljive, jabuke i kruške, su najviše stradale od nepovoljnih vremenskih prilika, dok je pšenica uspešno žetvana i smeštena u silose. Procenjuje se da će šteta na voćnjacima iznositi oko 50.000 tona, što će rezultirati gubicima od 20 miliona dinara. Cena pšenice je do nedavno bila 21 dinar po kilogramu, ali se očekuje da će porasti sa vremenom.
Agroekonomski analitičari predviđaju da će cene pšenice skočiti, ali da će biti potrebno vreme da se proizvođačima vrati uloženi novac. Preporučuju da prodaju samo deo prinosa kako bi vratili dugove i obaveze, dok ostatak zadrže kao rezervu za buduće cene. Iako se očekuje manja proizvodnja pšenice ove godine u odnosu na prethodnu, stručnjaci smatraju da je to rezultat manje površine posađene pšenicom, a ne slabih prinosa.
Hektarski prinos pšenice ove godine je bio oko 550 hektara, što je zadovoljavajuće za proizvođače. Prinos je bio 5,2 tone po hektaru, što je jedan od najvećih prinosa u poslednjih nekoliko decenija. Tehnološki parametri pšenice su takođe zadovoljavajući za buduću preradu, sa udelom proteina iznad 12,5 i glutena oko 25 odsto.
Izvoz pšenice preko luke Konstanca je počeo da funkcioniše, što će pomoći da se tržište ne pretrpa domaćom pšenicom. Očekuje se da će cena pšenice imati pikove u narednom periodu, ali će biti potrebno strpljenje proizvođača da se povrate uloženi novci.