Jedan Indonežanin i njegov saputnik doživeli su izuzetno opasan udes kada su se njihov automobil survali sa visine od deset metara. Ova nesreća se dogodila zbog slepog poverenja u Gugl mape koje su ih uputile na put koji je bio nedovršen. Na sreću, obojica su preživeli ovaj incident bez povreda, što je u velikoj meri čudo s obzirom na visinu sa koje su pali.
Prema izjavama vozača, put je odjednom postao tamna i nije bilo drugih automobila u blizini, što je dodatno doprinelo panici. U trenutku kada su shvatili da se nalaze na ivici ambisa, već je bilo prekasno da se zaustave. Ovaj slučaj ukazuje na rizike korišćenja modernih navigacionih sistema koji ponekad mogu da pruže netačne informacije ili upute na rizične rute.
Slične situacije su se događale i u drugim delovima sveta. Na primer, prošle godine u Indiji desila se slična nesreća kada su vozači takođe pratili Gugl mape i završili na nedovršenom putu. U tom slučaju, vozač je odlučio da pokrene pravnu akciju, a sada se postavlja pitanje da li će i ovaj 61-godišnji muškarac razmotriti sličan potez.
Ova nesreća takođe otvara važna pitanja o odgovornosti kompanija koje razvijaju aplikacije za navigaciju. Da li su one odgovorne za moguće nesreće koje se dogode zbog njihovih usluga? U mnogim slučajevima, korisnici se oslanjaju na tehnologiju smatrajući je pouzdanom, a kada dođe do greške, posledice mogu biti ozbiljne.
U svetu gde se tehnologija brzo razvija, važno je da se korisnici edukuju o rizicima koji dolaze sa korišćenjem navigacionih aplikacija. Iako su ovi sistemi veoma korisni i mogu olakšati putovanje, postoje situacije u kojima je potrebno dodatno oprezno razmatranje. Na primer, vozači bi trebali obratiti pažnju na znakove upozorenja na putu i fizičke prepreke, čak i kada koriste GPS sistem.
Osim toga, vozači bi trebali biti svesni da određene oblasti, posebno u ruralnim ili nedovoljno razvijenim mestima, mogu imati nedovršene ili loše označene puteve. U takvim slučajevima, oslanjanje isključivo na navigacione aplikacije može biti opasno.
U ovom konkretnom slučaju, važno je napomenuti da su obojica putnika imali sreće što su preživeli bez povreda. U mnogim sličnim incidentima, posledice mogu biti mnogo teže, pa je važno naglasiti značaj opreza na putu. S obzirom na to da tehnologija napreduje, korisnici bi trebali ostati kritični prema informacijama koje dobijaju putem aplikacija i uvek proveriti stanje puta i okruženja pre nego što se upuste u vožnju.
Na kraju, ova situacija može poslužiti kao upozorenje za sve vozače. Moderni navigacioni sistemi su korisni alati, ali je važno da se koristimo i sopstvenim prosudbama i iskustvom prilikom vožnje. Uvek je pametno biti oprezan i obratiti pažnju na okolinu, čak i kada se oslanjate na tehnologiju. Ova nesreća ukazuje na to da tehnologija može ponekad zavarati i da je odgovornost vozača da ostane budan i svestan potencijalnih opasnosti na putu.