Parlamentarna skupština NATO: Status Kosova na dnevnom redu

Jovana Radić avatar

Kosovsko članstvo u Parlamentarnoj skupštini NATO-a na dnevnom je redu sastanka koji se održava ovog vikenda u Sofiji. Skupština će razmotriti zahtev Skupštine Kosova za unapređenje statusa od posmatrača do pridruženog člana u NATO organizaciji. Ova tema nije jedina koja će biti razmatrana na sastanku, već će se diskutovati i o zahtevima Malte za postajanje pridruženog člana te organizacije.

Stalni izazovi na Zapadnom Balkanu takođe će biti tema sastanka, kao i strategije podrške partnerima u opasnosti i povećanja angažmana sa globalnim jugom. Prema saopštenju Parlamentarne skupštine NATO, kosovska Skupština je unapredila svoj status u organizaciji, koja je institucionalno odvojena od Alijanse, ali služi kao važna veza između NATO i parlamenata zemalja članica, a sastoji se od 281 delegata iz 32 zemalja članica NATO-a.

Pored zemalja članica, na sastancima Parlamentarne skupštine NATO učestvuju i delegati iz devet pridruženih zemalja, četiri pridružene mediteranske zemlje, kao i osam parlamentarnih posmatračkih delegacija. Međutim, pridruženi članovi nemaju pravo glasa u Parlamentarnoj skupštini NATO. Oni mogu predstaviti rezolucije i podnositi amandmane, ali ne mogu glasati o njima ili doprineti budžetu organizacije. Trenutno je devet pridruženih članova, među kojima su Srbija i Bosna i Hercegovina.

Skupština Kosova već godinama ima status posmatračke delegacije u Parlamentarnoj skupštini NATO-a sa dva mesta. Unapređenjem statusa, povećala bi se i broj članova kosovske delegacije. Na sastanku u Sofiji, učesnike će primiti generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg i drugi visoki zvaničnici Alijanse i Bugarske kao zemlje domaćina.

Očekuje se rasprava o temama koje se odnose na evroatlantsku odbranu i bezbednost, sa fokusom na podršku Ukrajini i prioritete ovogodišnjeg samita NATO-a koji će se održati u julu u Vašingtonu. Sudjelovanje Kosova kao pridruženog člana u Parlamentarnoj skupštini NATO-a predstavlja važan korak ka integraciji zemlje u regionalne i međunarodne bezbednosne strukture.

Očekuje se da će Kosovo imati podršku većine zemalja članica NATO-a i da će postati pridruženi član ove organizacije, što bi predstavljalo važan korak za Kosovo u njegovim naporima za jačanje bezbednosti i stabilnosti na regionalnom nivou. Sastanak u Sofiji pruža Kosovo priliku da pokaže svoju posvećenost regionalnoj stabilnosti i saradnji, kao i da doprinese globalnoj bezbednosti i borbi protiv terorizma i organiziranog kriminala.

Jovana Radić avatar