Predsednik Narodne skupštine Republike Srpske, Nenad Stevandić, izjavio je agenciji Srna da bošnjački član Predsedništva BiH, Denis Bećirović, pokazuje ozbiljnu opsesiju svim srpskim političarima i zemljama, te da je to kod njega više u sferi patološkog nego racionalnog. Stevandić ističe da je Bećirović opterećen predsednikom Srbije, Aleksandrom Vučićem, što se vidi kroz reakcije i uvrede upućene njemu i Srbiji. Dodaje da osionost i opsesija Bećirovića Republikom Srpskom i njenim predstavnicima govore da je kod njega pre reč o patološkom nego racionalnom stanju.
Stevandić naglašava da treba gledati iznad ovakvih situacija i ne uzimati ih ozbiljno, te da Bećirović nije proizvođač ničega ni u privrednom, ni u duhovnom, ni u političkom smislu, već se jednostavno bavi destrukcijom i pokušava stvoriti popularnost na taj način.
Bećirović je nedavno izneo mišljenje o opasnostima koje ponovo prete opstanku BiH, ocenjujući da postoje sličnosti između velikosrpske ideologije i politike iz 1992. godine i onoga što se dešava danas.
Stevandićeva izjava dolazi nakon što je Bećirović govorio o opasnostima koje muče BiH i njen opstanak, upoređujući današnju političku situaciju sa politikom i ideologijom iz 1992. godine.
Bećirovićeve izjave su izazvale burne reakcije u Republici Srpskoj, a Stevandić je istakao da je Bećirovićev strah od Srbije i srpskih političara očigledan, te da je njegova opsesija Republikom Srpskom i njenim predstavnicima pre svega proizašla iz nedostižnih strahova, ljubomore i konkurencije.
Stevandić je pozvao na ignorisanje ovakvih optužbi i fokusiranje na izgradnju boljih odnosa između različitih entiteta unutar BiH, naglašavajući da ta vrsta retorike samo produbljuje postojeće podele i izaziva nepotrebnu tenziju među narodima BiH.
Njegove izjave odražavaju širu sliku političke situacije u BiH, u kojoj su nacionalne tenzije i rivalstva veoma prisutna, a političari često koriste nacionalističku retoriku kako bi dobili političke poene. Stoga, dok se politički lideri bave međusobnim optužbama i konfrontacijama, ugrožava se stabilnost i prosperitet celokupnog društva.
Sve ovo ide u prilog pozivima međunarodne zajednice da politički lideri u BiH preuzmu odgovornost za svoje postupke i da se fokusiraju na rešavanje stvarnih problema građana, umesto da se bave međusobnim političkim spletkama i manipulacijama.
U krajnjem, za BiH je ključno da njeni lideri prevaziđu nacionalne podele i rade zajedno na izgradnji funkcionalnog i prosperitetnog društva za sve građane, bez obzira na nacionalnu pripadnost. Samo kroz međusobnu saradnju i poštovanje različitosti BiH može postati stabilna, sigurna i prosperitetna zemlja za sve svoje građane.