Patrijarh Porfirije i episkopi Srpske pravoslavne crkve okupili su se u Hramu Svetog Save na Vračaru, gde je započela liturgija koja će označiti početak redovnog zasedanja Arhijerejskog Sabora SPC. Liturgija je počela vaskršnjim troparom Hristos voskrese. Planirano je bilo da se Sabor održi u Pećkoj patrijaršiji, ali su kosovske vlasti u ponedjeljak zabranile patrijarhu Porfiriju i sedmorici arhijereja SPC da uđu na Kosovo i Metohiju.
Patrijarh Porfirije, koji je izabran na toj funkciji u februaru ove godine, izrazio je duboko žaljenje zbog zabrane i istakao da je nedopustivo politizirati crkvu. Dodao je da je njegova želja bila da se sabor održi upravo na Kosovu i Metohiji, na mestu gde je srpska pravoslavna crkva čuvala veru vekovima.
Na saboru će se raspravljati o brojnim važnim pitanjima vezanim za rad crkve, ali i o aktuelnim političkim i društvenim temama koje utiču na život vernika. Srpska pravoslavna crkva ima dugu istoriju i važnu ulogu u životu Srba, ali je često bila izložena političkim pritiscima i kontroverzama.
Patrijarh Porfirije je poznat po svom angažmanu u unapređenju dijaloga među verskim zajednicama u regionu, te se očekuje da će u njegovom mandatu crkva nastaviti da se bori za ljudska prava, slobodu veroispovesti i druge važne vrednosti.
Srpska pravoslavna crkva ima veliki broj vernika u Srbiji, ali i u regionu i dijaspori. Njeni sveštenici, episkopi i patrijarh imaju veliki ugled među vernicima i široj javnosti. Sabor je prilika da se donesu važne odluke i usvoje smernice za dalji rad crkve u savremenom društvu.
Crkva se suočava sa brojnim izazovima, kao što su modernizacija, sekularizacija i politički pritisci. Upravo zato je važno da se na saboru otvoreno razgovara o svim tim temama i pronađu adekvatna rešenja.
Srpska pravoslavna crkva je deo svetske pravoslavne zajednice, što joj daje poseban značaj i odgovornost. Njena uloga u očuvanju tradicije, vere i identiteta Srba je neupitna, te se očekuje da će nastaviti da igra važnu ulogu u društvu.
Na saboru se očekuju i brojni gosti iz drugih pravoslavnih crkava, kao i predstavnici državnih institucija i međunarodnih organizacija. To je prilika da se pokaže jedinstvo i solidarnost među vernicima, ali i da se podrže sve inicijative za poboljšanje položaja crkve u društvu.
Liturgija je ispunjena molitvama, himnama i simbolima koji podsećaju vernike na važnost vere, zajedništva i ljubavi. Poruke koje se čuju na saboru su duboke, prosvetljujuće i nadahnjujuće, te ostavljaju snažan utisak na sve prisutne.
Patrijarh Porfirije je istakao da je ljubav osnovna vrednost pravoslavne crkve, te da treba da se usmerimo na nju kako bismo prevazišli sve izazove i probleme sa kojima se suočavamo.
Sabor je mesto gde se donose važne odluke, ali i mesto duhovne obnove i zajedništva vernika. Upravo zato je važno da se rad sabora odvija u duhu ljubavi, solidarnosti i vere.
U finalu, Patrijarh Porfirije je pozvao sve vernike da se ujedine u molitvi za mir, toleranciju i ljubav među ljudima. Istakao je da je vera u Boga osnov za ostvarenje svega dobrog u životu, te da se treba osloniti na nju u teškim trenucima.
Sabor je prilika da se pokaže snaga i jedinstvo srpske pravoslavne crkve, ali i da se pošalje poruka nade i optimizma svim vernicima. Očekuje se da će sabor doneti važne odluke i smernice za dalji rad crkve u savremenom društvu, te da će doprineti jačanju duhovne i moralne dimenzije života vernika.