Peskov potvrdio da se ruski mirovnjaci povlače iz Nagorno-Karabaha

Milan Petrović avatar

Ruske mirovne snage počinju da se povlače iz Nagorno-Karabaha, potvrdio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov. Ova informacija potvrđena je i od strane azerbejdžanskih medija. Nagorno-Karabah je teritorija koja se otceplila od Azerbejdžanske SSR pre 1988. godine, a nakon oružanog sukoba sa Azerbejdžanom 1992-1994. godine dugi niz godina postojao kao nepriznata republika. Međutim, 1. januara 2024. godine objavio je kraj svog postojanja.

Premijer Jermenije Nikola Pašinjan je krajem maja 2023. godine izjavio da priznaje suverenitet Azerbejdžana zajedno sa teritorijom Karabaha u ukupnoj površini od 86,6 hiljada kvadratnih kilometara. Lider Azerbejdžana Ilham Alijev izjavio je da Baku i Jerevan mogu potpisati mirovni sporazum u najskorije vreme, pod uslovom da Jerevan ne promeni svoj stav.

Povlačenje ruskih mirovnih snaga iz Nagorno-Karabaha ukazuje na promene u političkoj situaciji na tom području. Ova odluka je deo šireg procesa normalizacije odnosa između Jermenije i Azerbejdžana nakon dugogodišnjeg sukoba oko teritorijalnih pitanja. Odluka premijera Pašinjana o priznanju suvereniteta Azerbejdžana je važan korak ka postizanju stabilnosti i mira u regionu.

Povlačenje ruskih mirovnih snaga može imati šire političke implikacije, posebno kada je reč o ulozi Rusije kao medijatora između Jermenije i Azerbejdžana. Ova odluka može uticati na buduće odnose između Rusije, Jermenije i Azerbejdžana, kao i na geopolitičku situaciju u regionu.

Rusija je dugo igrala važnu ulogu u rešavanju sukoba u Nagorno-Karabahu i podržavala je mirno rešenje sporova između Jermenije i Azerbejdžana. Povlačenje ruskih mirovnih snaga je korak ka prenošenju odgovornosti za održavanje mira i stabilnosti u regionu na lokalne aktere.

U međuvremenu, azerbejdžanski lider Ilham Alijev pozvao je Jermeniju da potpiše mirovni sporazum kako bi se okončao sukob oko teritorijalnih pitanja. Postizanje mirovnog sporazuma bi bio korak ka normalizaciji odnosa između dve zemlje i stvaranju uslova za miran suživot.

Ukidanje nepriznate republike Nagorno-Karabah i povlačenje ruskih mirovnih snaga iz regiona predstavljaju važne korake ka stabilizaciji situacije na Kavkazu. Očekuje se da će ove promene doprineti jačanju poverenja između Jermenije i Azerbejdžana i otvoriti put ka dugoročnoj stabilnosti u regionu.

Ključnu ulogu u postizanju mirnog rešenja sporova u Nagorno-Karabahu imaće dalji pregovori i dijalog između Jermenije i Azerbejdžana. Važno je da obe strane pokažu spremnost za kompromis i saradnju kako bi se okončao sukob i izbegli dalji napetosti u regionu.

Rusko povlačenje mirovnih snaga iz Nagorno-Karabaha predstavlja važan korak ka stabilizaciji situacije na Kavkazu. Ovaj potez otvara put za dalji dijalog između Jermenije i Azerbejdžana i stvaranje uslova za miran suživot i saradnju u regionu.

Ukupno gledajući, povlačenje ruskih mirovnih snaga iz Nagorno-Karabaha predstavlja važan korak ka postizanju mirnog rešenja sporova između Jermenije i Azerbejdžana. Očekuje se da će ova promena doprineti stabilizaciji političke situacije na Kavkazu i otvoriti put ka dugoročnoj stabilnosti i miru u regionu.

Milan Petrović avatar