Pet zanimanja koja su trenutno najtraženija u Srbiji

Milan Petrović avatar

Tržištu rada u Srbiji nedostaju mnoga zanatska zanimanja, poput frizera, kuvara, automehaničara, stolara, bravara i magacionera. Kriza izazvana pandemijom koronavirusa uticala je na tržište rada u prvih osam meseci ove godine, sa padom broja oglasa za posao od 17% u odnosu na prethodnu godinu. Međutim, uprkos tome, veliki broj ljudi je uspeo da pronađe posao, sa aktivnim oko 2.500 oglasa za posao na dnevnom nivou.

Najtraženija zanimanja su u oblastima Trgovine/Prodaje, IT-ja, Mašinstva, Administracije i Elektrotehnike. Poslodavcima je teško pronaći kvalifikovane kandidate, naročito u IT sektoru, gde se traže različite pozicije kao što su JavaScript Developer, Java Developer, IT Help Desk, .Net Developer i PHP Developer.

Zanatska zanimanja su takođe deficitarna, sa većom ponudom nego potražnjom za frizerima, kuvarima, automehaničarima, stolarima, bravarima i magacionerima. U skoro 27.000 oglasa za posao tokom prvih 8 meseci ove godine, 60% poslodavaca traži kandidate sa srednjom stručnom spremom, dok su visoka škola i Master traženi u manjem procentu.

Od stranih jezika, najtraženiji je bio engleski jezik, dok su i nemački, ruski i mađarski bili traženi u manjoj meri. Svaki četvrti kandidat ima više od 10 godina radnog iskustva, dok 20% ima između pet i deset godina iskustva. Oni bez radnog iskustva čine 10% kandidata.

Uprkos izazovima na tržištu rada u Srbiji, postoji mogućnost za zapošljavanje u različitim sektorima, sa potrebom za različitim profilima kandidata. Zanatska zanimanja su posebno u fokusu, sa većom ponudom nego potražnjom, što predstavlja mogućnost za one koji su zainteresovani za ovu vrstu poslova. Važno je pratiti promene na tržištu rada i prilagoditi se potrebama poslodavaca kako bi se povećale šanse za zapošljavanje.  Poslodavcima je potrebno vreme za traženje odgovarajućih kvalifikacija i iskustva među kandidatima, a u isto vreme kandidati treba da se usavršavaju i prilagođavaju zahtevima tržišta rada kako bi povećali svoje šanse za zaposlenje.

Uz efikasno obrazovanje i usavršavanje, kao i praćenje trendova na tržištu rada, mogu se pronaći mogućnosti zapošljavanja u vrlo različitim sektorima i oblastima. Važno je biti fleksibilan i spremno se prilagoditi promenama na tržištu rada kako bi se ostvarile mogućnosti za zapošljavanje.

U zaključku, iako postoji deficit zanatskih zanimanja na tržištu rada u Srbiji, postoji i veliki broj mogućnosti zapošljavanja u različitim sektorima. Praćenje potreba poslodavaca, usavršavanje i prilagođavanje zahtevima tržišta rada mogu povećati šanse za pronalazak posla. Važno je biti informisan o promenama na tržištu rada i prilagoditi se novim uslovima kako bi se ostvarile mogućnosti zapošljavanja u svojoj oblasti.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: