Pjongjang ne isključuje mogućnost da izvrši okupaciju Južne Koreje

Milan Petrović avatar

Severna Koreja ne isključuje mogućnost izvršenja okupacije Južne Koreje, izjavio je lider Severne Koreje, Kim Džong Un, povodom obeležavanja dana osnivanja severnokorejske vojske. On je naglasio da će Pjongjang doneti hrabru odluku koja će promeniti istoriju ukoliko se neprijatelji Severne Koreje usude da upotrebe silu, te da neće oklevati da mobiliše sva raspoloživa sredstva. Severna Koreja je definisala južnokorejske vlasti kao svoje najštetnije i najnepromenljive neprijatelje, te su doneli nacionalnu odluku da u slučaju nužde okupiraju i pacifikuju svoju teritoriju.

Oružane snage Severne Koreje treba da postanu još moćnije i da se koriste za sprečavanje rata i za bezuslovnu zaštitu mira, poručio je Kim Džong Un. Korejsko poluostrvo je tehnički još uvek u ratu, nakon što su borbe između Seula i Pjongjanga zvanično okončane primirjem 1953. godine. Nikada nije zaključen mirovni sporazum između Severne i Južne Koreje.

Ovo najnovije upozorenje dolazi u trenutku kada su tenzije između Severne i Južne Koreje veoma visoke, a napetosti između Severne Koreje i Sjedinjenih Američkih Država su zaoštrenje. Pjongjang je pokazao spremnost da nastavi svoj nuklearni program, uprkos međunarodnim sankcijama i pozivima za denuklearizaciju.

Severna Koreja je u poslednjih nekoliko godina izvela brojne raketne probe i nuklearne testove, a Kim Džong Un je više puta naglasio da je nuklearno naoružanje ključno za odvraćanje od spoljnjeg neprijatelja. Sjedinjene Američke Države su izrazile zabrinutost zbog nuklearnog programa Severne Koreje i upozorile da će preduzeti sve neophodne mere kako bi zaštitile svoje nacionalne interese i interese svojih saveznika.

Južna Koreja takođe sprovodi vojne vežbe, a ima snažnu podršku od strane Sjedinjenih Američkih Država. Vojska Južne Koreje je jedna od najmoćnijih u svetu, ali i pored toga, postoji strah od mogućeg napada Severne Koreje, posebno jer su obe zemlje tehnički još uvek u ratu.

Međunarodna zajednica takođe izražava zabrinutost zbog eskalacije napetosti na Korejskom poluostrvu i poziva sve aktere na uzdržanost i diplomatsko rešavanje problema. Pitanje Korejskog poluostrva postalo je jedno od najvažnijih problema u međunarodnoj politici, a postoji strah od mogućeg nuklearnog sukoba koji bi imao razarajuće posledice ne samo za oba naroda Koreje, već i za čitav svet.

Savet bezbednosti Ujedinjenih Nacija više puta je osudio nuklearne aktivnosti Severne Koreje i uveo međunarodne sankcije protiv Pjongjanga, ali to nije sprečilo Severnu Koreju da nastavi sa svojim nuklearnim programom. Pogođeni su različiti sektori ekonomije Severne Koreje, uključujući i zabranu prodaje nafte i uglja, ali to nije uspelo da promeni politiku te zemlje.

Međunarodni pregovori o denuklearizaciji Korejskog poluostrva do sada nisu dali očekivane rezultate, a tenzije između Severne Koreje, Južne Koreje i Sjedinjenih Američkih Država se nastavljaju. U međuvremenu, rastući broj zemalja izražava zabrinutost zbog mogućeg nuklearnog sukoba na Korejskom poluostrvu i poziva na hitno rešavanje problema.

Stav Severne Koreje o mogućnosti okupacije Južne Koreje predstavlja ozbiljnu pretnju stabilnosti na Korejskom poluostrvu i zahteva hitnu reakciju međunarodne zajednice. Diplomatsko rešavanje problema i nastavak pregovora o denuklearizaciji Korejskog poluostrva postaje sve hitniji, kako bi se sprečila mogućnost nuklearnog sukoba i obezbedio mir i stabilnost u regionu.

Milan Petrović avatar