Počelo obeležavanje Dana sećanja na žrtve ustaškog zločina – genocida NDH

Jovana Radić avatar

U spomen-području Donja Gradina u Republici Srpskoj danas je obeležen Dana sećanja na žrtve ustaških zločina u logoru Jasenovac i Nezavisnoj Državi Hrvatskoj. Polaganjem venaca na grobnom polju „Topole“ u Spomen-području Donja Gradina, u Republici Srpskoj, danas je odata počast žrtvama koncentracionog logora Jasenovac i obeležen Dan sećanja na žrtve ustaškog zločina u Drugom svetskom ratu. Na grobnom polju „Košute“ u Spomen-području Donja Gradina održani su parastos i pomen srpskim, jevrejskim i romskim žrtvama.

Na tom najvećem stratištu logora Jasenovac, na grobnom polju „Topole“ u ime institucija Republike Srpske i Srbije i Crne Gore vence su položili predsednik Republike Srpske Milorad Dodik, predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević i predsednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić. Sa njima su bili i srpski član Predsedništva BiH Željka Cvijanović, predsednik Narodne skupštine Srpske Nenad Stevandić i premijer Srpske Radovan Višković.

Vučević je istaknuo da je prostor na kojem su se desili zločini najveće srpsko polje smrti i da su žrtve stradale na najokrutnije načine. Dodao je da su razmere zločina i genocida toliko velike da deluju nestvarno, ali da moramo tragati za istinom i ne zaboraviti žrtve. Predsednik Izraela Isak Hercog također je istaknuo važnost pamćenja žrtava ustaških zločina, kako bi se pravda zadovoljila i žrtve nikada ne bi bile zaboravljene.

Na komemoraciji je prisustvovalo oko 15.000 ljudi, a parastos su služili vladika banjalučki Jefrem, vrhovni rabin Jevrejske zajednice u Srbiji Isak Asijel i predsednik Svetskog parlamenta Roma Dragoljub Acković. Spomen područje Donja Gradina, najveće stratište NDH, koje je bilo deo koncentracionog logora Jasenovac, godišnje poseti oko 30.000 posetilaca. Sistem logora smrti u NDH obuhvatao je oko 80 logora, a više od 700.000 Srba, 80.000 Roma i 23.000 Jevreja ubijeno je u Jasenovcu i Donjoj Gradini. Spomen područje Donja Gradina, osnovano 1968. godine, zauzima prostor od 116 hektara na desnoj obali reke Save i čuva sećanje na žrtve ustaških zločina.

Jovana Radić avatar