Potpredsjednik Pokrajinske vlade Branko Ćurčić i pokrajinski sekretar za privredu i turizam Nenad Ivanišević su danas dodelili ugovore preduzetnicama vredne ukupno 7,3 miliona dinara. Od te sume, šest miliona dinara je namenjeno za kapitalne subvencije, dok je 1,3 miliona dinara namenjeno za tekuće troškove. Ukupno je 40 preduzetnica dobilo ove ugovore, koji se odnose na subvencionisanje troškova nabavke mašina, računarske opreme, softvera ili usluga kako bi se inovirali i digitalizovali procesi proizvodnje i operacija u oblasti marketinga i trgovine u 2024. godini. Pokrajinska vlada ističe da se ovogodišnji konkurs sprovodi sa kabinetom potpredsednika Pokrajinske vlade i Savetom za koordinaciju i praćenje aktivnosti u oblasti ekonomskog razvoja na teritoriji AP Vojvodine, koji je formiran 2020. godine. Žensko preduzetništvo je jedna od prioritetnih tema kojima se bave ove institucije.
Ovakve inicijative su od izuzetne važnosti za podršku ženskom preduzetništvu u regionu. Prema istraživanju Svetske banke, žene imaju manje šanse da se upuste u preduzetništvo zbog stereotipa i predrasuda, kao i manje pristupa finansijskim resursima i obukama. Zbog toga je važno da se pruža podrška i podsticaj ženama kako bi se osnažile i postigle uspeh u biznisu. Kroz ovakve programe subvencija i podrške, žene imaju priliku da unaprede svoje poslovanje, prošire prodaju, investiraju u nove tehnologije i poboljšaju konkurentnost na tržištu.
U Srbiji, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, žene čine oko 28% svih preduzetnika. Ovo ukazuje na potencijal za povećanje broja ženskih preduzetnika i stvaranje boljih uslova za njihov uspeh. Programi poput ovog koji sprovodi Pokrajinska vlada imaju za cilj da podignu svest o značaju ženskog preduzetništva, pruže podršku u razvoju poslovanja i omoguće ženama da ostvare svoje poslovne ciljeve.
Ulaganje u žensko preduzetništvo ima brojne pozitivne efekte na ekonomiju i društvo u celini. Žene preduzetnice često stvaraju radna mesta, doprinose ekonomskom rastu i razvoju lokalnih zajednica, inoviraju proizvode i usluge, te podstiču konkurenciju na tržištu. Osim toga, žene preduzetnice često imaju visok nivo društvene odgovornosti i angažovanosti, te pružaju podršku drugim ženama u preduzetništvu i zajednici.
Kroz različite programe finansijske podrške, mentorstva, obuka i umrežavanja, žene preduzetnice imaju priliku da steknu potrebne veštine i znanja za uspešno vođenje poslovanja, kao i da razmene iskustva i podršku sa drugim preduzetnicama. Ovim se stvara snažna zajednica ženskih preduzetnica koja doprinosi razvoju preduzetništva u regionu i podstiče svest o važnosti ženskog ekonomskog osnaživanja.
Ulaganje u žensko preduzetništvo kao deo šireg ekonomskog razvoja regiona donosi brojne koristi za društvo. Povećanje broja ženskih preduzetnika doprinosi razvoju različitih industrija, povećava konkurentnost privrede, te doprinosi smanjenju nezaposlenosti i siromaštva. Osim toga, žensko preduzetništvo ima pozitivan uticaj na podizanje kvaliteta života u lokalnim zajednicama, podstičući inovacije, razvoj kulturnih i kreativnih industrija, te doprinoseći održivom razvoju regiona.
Uvođenje novih tehnologija u poslovanje ženskih preduzetnica igra ključnu ulogu u unapređenju konkurentnosti njihovih preduzeća. Digitalizacija procesa proizvodnje i operacija omogućava efikasnije upravljanje resursima, brže donošenje odluka, bolje praćenje poslovnih rezultata i prilagođavanje tržišnim zahtevima. Kroz podršku nabavci mašina, računarske opreme, softvera i usluga, žene preduzetnice imaju priliku da unaprede svoje poslovanje i ostvare veći uspeh na tržištu. Ovaj vid podrške je ključan za razvoj inovativnih preduzeća, kreiranje novih proizvoda i usluga, te stvaranje konkurentnih prednosti na tržištu.
Osim finansijske podrške, važno je pružiti ženama preduzetnicama pristup obukama, mentorstvu i umrežavanju kako bi stekle potrebna znanja i veštine za uspešno vođenje poslovanja. Programi koji podstiču razvoj preduzetništva kod žena trebaju biti usklađeni sa njihovim specifičnim potrebama i interesima, te pružiti podršku u različitim fazama razvoja preduzeća. Ovim se stvara povoljno okruženje za razvoj ženskog preduzetništva, te se doprinosi jačanju ekonomije i društva u celini.
Ukupno gledano, podrška ženskom preduzetništvu kroz programe subvencija, obuka, mentorstva i umrežavanja ima dugoročne pozitivne efekte na ekonomski razvoj regiona i podizanje kvaliteta života u lokalnim zajednicama. Investiranje u žensko preduzetništvo nije samo ulaganje u pojedinca, već i u celokupno društvo, stvarajući održivu ekonomiju, inovativno poslovno okruženje i socijalnu inkluziju. Kroz zajednički rad institucija, preduzetnica i civilnog društva, moguće je stvoriti podsticajno okruženje za razvoj ženskog preduzetništva i doprineti ekonomskom napretku regiona.