Pokvareni svemirski brod izgorio u atmosferi

Milan Petrović avatar

Pokvareni američki svemirski brod izgubljen je iznad udaljenog regiona južnog Pacifika i vjerovatno je izgorio u atmosferi nakon neuspješne misije slijetanja na Mjesec, saopštila je kompanija „Astrobotik“, koja je stajala iza projekta.

Aparat „Peregrin“ lansiran je 8. januara u okviru novog eksperimentalnog partnerstva između Nase i privatne industrije s ciljem da se smanje troškovi za američke poreske obveznike i pokrene lunarna ekonomija. Ubrzo nakon odvajanja od rakete nosača desila se eksplozija i curenje goriva, što je oštetilo spoljašnji omotač letjelice i onemogućilo putovanje na Mjesec, prenio je AFP. „Astrobotik“ je na mreži „Iks“ objavio da je izgubio kontakt sa svojom svemirskom letjelicom u jutarnjim časovima po lokalnom vremenu, što ukazuje na „kontrolisani ponovni ulazak“ u atmosferu iznad otvorene vode, kako je i bilo predviđeno. Kompanija sa sjedištem u Pitsburgu je dodala da će sačekati nezavisnu potvrdu „Peregrinove“ sudbine od nadležnih državnih organa. Inženjeri su izvršili niz manjih aktiviranja motora da bi kutijasti robot veličine kolica za golf pozicionirali iznad okeana i time „smanjili rizik da krhotine dođu do kopna“.

„Astrobotik“ je objavio fotografiju koju je svemirski brod snimio posljednjeg dana, na kojoj se vidi Zemljin srp dok se aparat pozicionirao između Sunca i naše planete.

Peregrin je funkcionisao više od 10 dana u svemiru, čak i nakon što je postalo jasno da „Astrobotik“ neće uspjeti da postane prva kompanija koja je ostvarila kontrolisano slijetanje na Mjesec i da to bude prvo američko meko slijetanje nakon više od pet decenija.

Nasa je platila kompaniji više od 100 miliona dolara za ovu misiju.

Sve ovo novo eksperimentalno partnerstvo moglo bi značiti znatne uštede za Nasa i američke poreske obveznike u cjelini. Dodatnu perspektivu u misiji „Peregrin“ donijelo je novo eksperimentalno partnerstvo između Nase i privatne industrije.

Ovaj incident svakako će biti razočaravajući za obe strane. Zvaničnici su naglasili da će se nezavisni pregled rada izvršiti kako bi se utvrdio uzrok eksplozije i da će se učiti iz ovog nemilog događaja radi budućih misija.

Ovo je slučaj koji bi mogao značiti znatne finansijske gubitke za obe strane, a također bi mogao rezultirati i potrebnim promjenama u budućim misijama slijetanja na Mjesec. Postavlja se pitanje što će biti s budućim planovima za lansiranje ljudi na Mjesec i da li će ovo biti kašnjenje u postizanju tog cilja.

Ovo također podstiče pitanje o budućnosti privatizacije svemirskih misija i saradnje sa Nasa-om. S obzirom na to da je Nasa pretrpjela znatne gubitke i misija je neuspješna, to će sigurno imati uticaja i na daljnje privatne kompanije i njihove misije u svemiru.

Peregrinova sudbina je neizvjesna i zbog toga će biti zanimljivo vidjeti kako će se situacija dalje razvijati. Ovo također postavlja pitanje budućnosti svemirskog istraživanja u smislu pouzdanosti i sigurnosti misija, kao i budućnosti ljudskog istraživanja svemira u cjelini.

Iako je ova misija završena neuspjehom, ona je također pokazatelj napretka u svemirskom istraživanju i partnerstva između Nase i privatne industrije. To dalje može otvoriti vrata za nove mogućnosti i projekte u budućnosti, koji bi mogli imati značajan uticaj na našu sposobnost istraživanja svemira.

Iako ova misija nije postigla ono što je bilo planirano, to ne znači da su svi napori bili uzaludni. Napredak u svemirskom istraživanju dolazi s periodima uspona i padova, ali je važno nastaviti raditi na inovativnim projektima koji mogu promijeniti našu percepciju svemira i doprinijeti napretku čovječanstva. U konačnici, ovo je samo jedan korak unazad, ali u budućnosti možemo očekivati samo veće i bolje stvari koje dolaze iz svemira.

Milan Petrović avatar