Muškarac Đ.S., koji je premlatio svoju suprugu u Surčinu, konačno je uhapšen nakon 19 dana potrage. Nakon incidenta, osumnjičeni je pobegao s lica mesta, a njegovo hapšenje usledilo je nakon što je potraga raspisana od strane policije. Prema saopštenju Trećeg osnovnog javnog tužilaštva, Đ.S. je optužen za nasilje u porodici nakon što je fizički napao svoju suprugu, nanoseći joj ozbiljne povrede.
Osumnjičeni je saslušan u Trećem osnovnom javnom tužilaštvu u Beogradu u prisustvu svog branioca, a protiv njega je određen pritvor od 30 dana. Ova mera je uvedena kako bi se sprečilo uticanje na svedoke i ponavljanje krivičnog dela.
Nasilje u porodici je ozbiljan problem koji se često javlja širom sveta, a i u Srbiji. Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije, broj prijava nasilja u porodici raste iz godine u godinu. U 2020. godini zabeleženo je više od 14.000 prijava nasilja u porodici, dok je u 2019. godini taj broj bio nešto manji.
Nasilje u porodici može imati ozbiljne posledice po žrtvu, uključujući fizičke povrede, emocionalnu traumu i čak smrtni ishod. Zbog toga je važno da se žrtve zaštite i da se počinioci ovakvih dela adekvatno procesuiraju.
U Srbiji postoji Zakon o sprečavanju nasilja u porodici koji propisuje mere zaštite žrtava i postupanje državnih organa u slučajevima nasilja u porodici. Ovaj zakon takođe propisuje kazne za počinioce nasilja u porodici, uključujući zatvorsku kaznu.
Žrtve nasilja u porodici često se suočavaju sa strahom i stigmatizacijom, što ih može ometati u prijavljivanju zlostavljanja i traženju pomoći. Zbog toga je važno da društvo pruži podršku žrtvama i osigura im sigurno okruženje u kojem mogu da izraze svoje probleme i potraže pomoć.
Organizacije civilnog društva igraju ključnu ulogu u pružanju podrške žrtvama nasilja u porodici. One pružaju savetovanje, psihološku pomoć i smeštaj žrtvama kako bi im omogućile siguran beg od nasilnika. Ove organizacije takođe rade na podizanju svesti javnosti o ovom problemu i zalažu se za promene u zakonodavstvu kako bi se zaštitile žrtve i sprečilo nasilje u porodici.
U borbi protiv nasilja u porodici, važna je i edukacija javnosti o ovom problemu i podizanje svesti o posledicama nasilja. Građani treba da znaju kako prepoznati simptome nasilja u porodici i kako pružiti podršku žrtvama. Takođe je važno osnažiti žene i muškarce da se bore protiv nasilja i da aktivno učestvuju u prevenciji ovog problema.
Nasilje u porodici nije samo privatna stvar, već ozbiljan društveni problem koji zahteva zajednički angažman svih društvenih aktera. Samo zajedničkim naporima društva možemo efikasno suočiti se sa ovim problemom i zaštititi žrtve nasilja.
U konkretnom slučaju muškarca Đ.S., važno je da pravosudni organi adekvatno procesuiraju počinioca i da pruže podršku žrtvi nasilja. Ova situacija takođe pokazuje koliko je važno da se nasilje u porodici prepozna i adekvatno reaguje na njega kako bi se sprečile ozbiljne posledice po žrtve i njihove porodice.
Nadamo se da će ovaj slučaj poslužiti kao podsetnik društvu da se ne sme tolerisati nasilje u porodici i da moramo zajedno raditi na njegovom sprečavanju i suzbijanju. Samo ako se udružimo i zajednički se zalažemo protiv nasilja možemo stvoriti sigurno okruženje za sve članove društva.