Policiji prijavljen slučaj silovanjau blizini Novog groblja u Beogradu

Milan Petrović avatar

Policija je izjavila da je mlada žena prijavila da je napadnuta i silovana u blizini Novog groblja, te da je izvršen uviđaj na mestu događaja kako bi se prikupili dokazi i tragovi koji bi mogli pomoći u identifikaciji počinitelja. Također, izjavili su da je žrtva odvedena na lekarski pregled radi utvrđivanja povreda i da će pružiti svu neophodnu podršku kako bi se slučaj rasvetlio.

Ovo nije prvi slučaj seksualnog napada u Srbiji. Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije, u prvoj polovini 2021. godine prijavljeno je 429 krivičnih dela silovanja, što je za 81 više nego u istom periodu prošle godine. Ovo pokazuje da je silovanje i dalje veliki problem u društvu i da se moraju preduzeti dodatni koraci kako bi se zaštitile žene i smanjio broj ovakvih zločina.

Jedan od načina borbe protiv seksualnog nasilja je edukacija i podizanje svesti o ovom problemu. Potrebno je raditi na tome da se mladi edukuju o važnosti saglasnosti u seksualnim odnosima, o posledicama silovanja i o tome kako pružiti podršku žrtvama. Također, važno je raditi na promeni društvenih normi koje tolerišu ovakvo ponašanje i na jačanju zakonskog okvira kako bi počinioci bili adekvatno kažnjeni.

Također, važno je osigurati da žrtve seksualnog nasilja imaju pristup sigurnim i podržavajućim prostorima gde mogu dobiti pomoć i podršku. Organizacije civilnog društva i centri za podršku žrtvama igraju ključnu ulogu u pružanju podrške žrtvama, pružajući im informacije o njihovim pravima, psihološku podršku i savete o tome kako se nositi sa traumom.

Također je važno osnažiti institucije i policijske službe kako bi bile sposobne da efikasno istražuju slučajeve seksualnog nasilja i pruže podršku žrtvama. Treba obezbediti da policajci i policajke budu obučeni da adekvatno postupaju sa žrtvama seksualnog nasilja, da znaju kako prikupiti dokaze i kako pružiti podršku žrtvama kroz ceo proces istrage i suđenja.

Srbija je potpisnica Konvencije Saveta Evrope o prevenciji i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici, poznate kao „Istanbulska konvencija“. Kroz implementaciju ove konvencije, Srbija se obavezala da će preduzeti sve neophodne mere kako bi zaštitila žene od nasilja, uključujući i seksualno nasilje. Međutim, važno je i dalje raditi na implementaciji ove konvencije i na jačanju zaštite žena od svih oblika nasilja.

Seksualno nasilje je ozbiljan problem u društvu koji zahteva sveobuhvatan pristup i angažovanje svih delova društva, uključujući građane, vlasti, institucije i organizacije civilnog društva. Samo zajedničkim naporima možemo rešiti ovaj problem i osigurati da žene i devojke u Srbiji budu bezbedne i zaštićene od nasilja.

Ovakvi slučajevi su šokantni i potresajući, ali je važno da se žrtve ohrabre da prijave slučajeve i potraže pomoć. Niko ne sme biti izložen takvom zlostavljanju, a društvo mora stati u odbranu žrtava i osuditi počinioce. Samo tako možemo stvoriti društvo u kome nema mesta za seksualno nasilje i u kome se žene osećaju sigurno i zaštićeno.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: